Redakcja Polska

Polka wśród 100 wpływowych i inspirujących kobiet roku według BBC

22.11.2023 14:30
Polka Izabela Dłużyk znalazła się na liście stu kobiet roku opracowanej przez BBC. To dokumentalistka dźwiękowa, której pasją jest natura."Ranking stu wpływowych i inspirujących kobiet"- tak zestawienie opisuje stacja. Na liście są prawniczki: Michelle Obama i Amal Clooney. Jest hollywoodzka aktorka America Ferrera i zdobywczyni Złotej Piłki Aitana Bonmati, a także pracowniczka naukowa Uniwersytetu Gdańskiego, której pasją jest brzmienie przyrody.
Źródło:
Źródło:BBC & X (Twittter) Adam Dąbrowski

- Szukam inspirujących obrazów dźwiękowych - mówi laureatka. Z godzin nagrań wyłuskuje frapujące brzmienia. - Płynąca woda, szczególny rodzaj echa, współbrzmienia różnych dźwięków… staram się szukać efektów dźwiękowych, które skłaniają do myślenia, do zasłuchania. Tak, żeby to było coś, co skłoni nas do przejścia wewnątrz siebie - podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.

W tym roku była bohaterką programu BBC World Service "Izabela In the Forest", gdzie z mikrofonem oprowadzała słuchaczy po świecie dźwięków Puszczy Białowieskiej.

Izabela Dłużyk jest osobą niewidomą. Od dziecka była wrażliwa na dźwięki: wydawane przez owady, żubry, rośliny czy ptaki. Szczególnie te ostatnie są istotne. - Odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziny magnetofon, wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi rozpoznawać gatunki jedynie na podstawie odgłosów - czytamy na stronie BBC.

Izabela Dłużyk mówi, że już pracuje nad kolejnym projektem. To dźwiękowy zapis pór roku. Charakterystycznym brzmieniom wiosny, zimy, jesieni i lata tym razem towarzyszyć będą też zdjęcia.

Pełna lista laureatek wraz z ich dossier dostępna jest pod tym adresem.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: kobieta BBC influencerzy

Rusza "Szlachetna Paczka". Akcja łączy około miliona Polaków: potrzebujących, darczyńców i wolontariuszy

21.11.2023 17:17
Bazę rodzin potrzebujących pomocy uruchomiła w sobotę Szlachetna Paczka. Zainteresowani wsparciem mogą przeczytać historie osób, które czekają na pomoc. "Weekend cudów", kiedy rodziny otrzymają prezenty, odbędzie się 16 i 17 grudnia.

Rusza 10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

22.11.2023 11:48
Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje. Festiwal jest co roku najważniejszym wydarzeniem w ofercie Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz swoistą wizytówką instytucji.  

Co drugi ukraiński startup wybiera Polskę jako swoją lokalizację

22.11.2023 13:52
59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę - wynika z najnowszego raportu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB). Badanie skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy.