Redakcja Polska

Nagroda MSZ Pro Dignitate Humana 2023 dla rosyjskiego obrońcy praw człowieka

23.11.2023 16:20
Szef MSZ Zbigniew Rau przyznał nagrodę Pro Dignitate Humana Władimirowi Kara-Murza - dziennikarzowi, obrońcy praw człowieka w Rosji i więźniowi politycznemu - poinformował w czwartek resort spraw zagranicznych.
Władimir Kara-Murza to rosyjski aktywista i polityk opozycyjny
Władimir Kara-Murza to rosyjski aktywista i polityk opozycyjny fot. arch. PAP/Kay Nietfeld/dpa

Jak przekazano w komunikacie opublikowanym na stronie MSZ, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w środę przyznał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych Pro Dignitate Humana. Otrzymał ją dziennikarz, obrońca praw człowieka w Rosji i więzień polityczny Władimir Kara-Murza.

W komunikacie MSZ podkreślono, że Władimir Kara-Murza w swojej wieloletniej działalności zawsze prezentuje bezkompromisową postawę w obronie osób prześladowanych. "W latach 2015 r. i 2017 r. doszło do prób jego otrucia, jednak mimo zagrożenia dla własnego życia pozostawał w Rosji nawet po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Został aresztowany w kwietniu 2022 r. i następnie skazany na 25 lat pozbawienia wolności pod zarzutem zdrady stanu, rozpowszechniania „nieprawdziwych informacji” o rosyjskiej armii i działalności w „niepożądanej organizacji”. Władimir Kara-Murza, który zawsze zabiegał o upowszechnianie informacji o więźniach politycznych w Rosji, sam stał się jednym z nich" - czytamy.

Jak podkreślono, uhonorowanie rosyjskiego obrońcy praw człowieka nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych jest ważnym sygnałem wsparcia m.in. dla samego opozycjonisty.

MSZ przypomniało, że nagroda "Pro Dignitate Humana" przyznawana jest od 12 lat przez Ministra Spraw Zagranicznych osobie lub organizacji pozarządowej za bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej.


PAP/dad

"Jeśli Rosja wygra wojnę na Ukrainie nikt w Europie nie będzie bezpieczny" - ostrzegają niemieccy eksperci

23.11.2023 14:30
Jeśli Rosja zwycięży w wojnie przeciwko Ukrainie "nikt w Europie nie będzie już bezpieczny", a "dni NATO byłyby policzone", uważają niemieccy politolodzy Nico Lange i Carlo Masala. Scenariusze rozwoju sytuacji przedstawili w tekście na łamach tygodnika "Die Zeit".

Szef MSW Estonii: nielegalna migracja na granicach ma związek z rosyjskimi służbami specjalnymi

23.11.2023 15:08
Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets oświadczył, że nielegalna migracja na granicach Estonii i Finlandii ma związek z działalnością rosyjskich służb specjalnych. W związku z presją migracyjną jutro o północy Finlandia zamknie trzy z czterech pozostałych otwartych przejść granicznych z Rosją.

Polska gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji Spedycyjnej w Budapeszcie

23.11.2023 15:53
Transport i logistyka stoją przed znacznymi wyzwaniami, szczególnie na Węgrzech. W Budapeszcie omawiano zadania dla współczesnego rynku spedycji i transportu w naszym regionie. Polska jest w tym roku gościem honorowym Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Spedycyjnej.