Redakcja Polska

IPN przedstawił nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów

01.12.2023 14:36
Rodziny 20 ofiar totalitaryzmów otrzymały noty identyfikacyjne. Uroczystość przedstawienia nazwisk osób zamordowanych przez sowietów, Niemców i komunistyczne władze PRLu odbyła się w Belwederze. Szczątki tych osób zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystość w Belwederze
Uroczystość w BelwederzeŹródło: X/Instytut Pamięci Narodowej @ipngovpl

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Prezydent napisał między innymi, że ustalanie tożsamości tych, którzy zapłacili życiem za walkę o wolną Polskę, jest wypełnieniem obowiązku. "Nie ustajemy w staraniach, aby spełnić powinność Antygony wobec wszystkich, których doczesne szczątki spoczywają w ukrytych lub zapomnianych mogiłach. Każdy nasz rodak, który odważnie i z honorem walczył o wolną Polskę przeciw totalitarnym reżimom, zasługuje na godny pogrzeb z pełnym ceremoniałem wojskowym" - napisał prezydent.

Andrzej Duda zwrócił się także do bliskich zidentyfikowanych ofiar. "Tych z państwa, którzy reprezentują tu dzisiaj swoich wspaniałych bohaterskich bliskich, proszę o przyjęcie wyrazów szacunku i głębokiego współczucia. Ufam, że ten symboliczny akt przybliża zamknięcie bolesnego rozdziału w państwa rodzinnych historiach".

Poszukiwania szczątków bohaterów

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślał, że eksperci Instytutu poszukują i wydobywają z dołów śmierci i z zapomnienia polskich bohaterów niezależnie w jakich formacjach służyli i z kim walczyli. - Tych, dla których jedyną wartością była niepodległa od dwóch okupacji - niemieckiej i sowieckiej - Polska. Tych, którzy nie godzili się na to, aby Polska w 1945 roku stała się sowiecką kolonią. Żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej, podziemia poakowskiego, partyzantów i bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich - zaznaczył prezes IPN.

Wśród osób, których tożsamość dziś poznaliśmy są między innymi: Walenty Czaiński poległy w walkach z Niemcami we wrześniu 1939 roku okolicach Lwowa, Napoleon Ciuszko pseudonim "Waligóra", żołnierz AK na Wileńszczyźnie, Wojciech Duśko działacz PSL, który zmarł w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie w 1950 roku, Józef Lewicki pseudonim "Józef", Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII. Okręgu Wojskowego Narodowych Sił Zbrojnych kapitana Henryka Flamego pseudonim "Bartek". Pełną listę nazwisk można znaleźć na stronie ipn.gov.pl.

Do tej pory ekspertom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się zidentyfikować ponad 260 osób - ofiar terroru komunistycznego i niemieckiego. W wyniku działań IPN odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób. Zabezpieczono 3700 próbek materiału genetycznego ofiar i ich krewnych, które znajdują się obecnie w Bazie Materiału Genetycznego.

IAR/dad

Niemiecki dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko medialne domaga się zbadania sprawy

01.12.2023 09:21
- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.

Święto białoruskiego kina w Warszawie. Zakończył się 9. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

01.12.2023 10:45
W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Podczas festiwalu odbyły się też panele dyskusyjne i koncerty. W ramach Przeglądu Młodego Kina Białoruskiego nagrodę otrzymała Tania Swirepa za film "Białoruś 23:34". 

Polscy pionierzy i pionierki - o nich uczą się dzieci na warsztatach w Wiedniu

01.12.2023 12:19
Dzieci i młodzież to coraz liczniejsza grupa gości Instytutu Polskiego w Wiedniu. Przygotowana została dla nich specjalna oferta - cykl wydarzeń dedykowanych polskim pionierom i odkrywcom, które poprzez zabawę i eksperymentowanie zapraszają do wspólnej nauki i odkrywania Polski.