Redakcja Polska

Rosyjskie FSB twierdzi, że zatrzymało "polskiego szpiega"

12.01.2024 09:29
W Rosji zatrzymano szpiega pracującego w strategicznym przedsiębiorstwie, który przekazywał polskim służbom tajne informacje - poinformowała w piątek agencja Interfax w oparciu o komunikat rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
FSB twierdzi, że  zatrzymany miał nawiązać kontakt z przedstawicielem polskich służb specjalnych
FSB twierdzi, że zatrzymany miał nawiązać kontakt z przedstawicielem polskich służb specjalnychschutterstock/LIDERO

Pracownik przedsiębiorstwa w obwodzie penzeńskim położonym w centrum europejskiej części Rosji został zatrzymany za współpracę z polskimi służbami specjalnymi - przekazało FSB. Przedsiębiorstwo ma status "specjalnego znaczenia" - tym mianem określane są obszary specjalne lub wojskowe, firmy i organizacje, które nie mogą funkcjonować bez dodatkowych środków bezpieczeństwa i są zabezpieczane przez FSB, a ich pomieszczenia i personel muszą zostać specjalnie prześwietlone.

Jak przekazało FSB, zatrzymany miał nawiązać kontakt z przedstawicielem polskich służb specjalnych w celu przekazania informacji o działalności firmy w zamian za pomoc w wyjeździe za granicę.

"W wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych udokumentowano nielegalne działania figuranta, mające na celu zebranie informacji o wielkości produkcji przedsiębiorstwa w ramach zamówienia obronnego państwa, o których dowiedział się w trakcie wykonywania czynności służbowych" - poinformowano w komunikacie.

Mężczyzna został zatrzymany z artykułu dotyczącego współpracy na zasadzie poufności z obcym państwem - napisał Interfax. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja FSB szpiegostwo

Viktor Orban znów gra bezpieczeństwem Ukrainy. Premier Węgier stawia nowe żądania

11.01.2024 12:51
Premier Węgier Viktor Orban stawia nowe żądania w sprawie Ukrainy przed zbliżającym się szczytem, mającym zdecydować o unijnej pomocy dla Kijowa – poinformował portal Euronews. Według doniesień Bloomberga premier Włoch Giorgia Meloni stara się przekonać Orbana do wycofania weta.

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Estonii. "Zawieszenie broni byłoby korzystne tylko dla Rosji"

11.01.2024 14:10
Po wczorajszej wizycie na Litwie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa od rana w Tallinnie. Podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem oświadczył, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za wszystkie skutki agresji i zbrodnie wojenne. - Wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie musi być lekcją dla wszystkich, którzy mogą w przyszłości rozważać agresję - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Rekrutacja do akcji Żonkile rozpoczęta. Do tej pory wzięło w niej udział 13 tysięcy wolontariuszy

11.01.2024 15:22
Dwumilionowy żonkil zostanie wręczony podczas tegorocznej akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rozpoczęło rekrutację wolontariuszy.