Polskie Radio
Section05
FSB

Hipnoza, walka psychologiczna i rady astrologów. Rosja szykuje się na możliwość puczu lub zamachu na Putina

26 października w centrum Moskwy pojawili się uzbrojeni mężczyźni ze sprzętem wojskowym, co okazało się specjalnymi ćwiczeniami Federalnej Służby Ochrony Federacji Rosyjskiej. O możliwych działaniach rosyjskich służb specjalnych informuje portal "The Insider", niezależne medium publikujące wiadomości i wyniki dziennikarskich śledztw po rosyjsku i angielsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022 Europa Władimir Putin służby specjalne FSB

Członkowie tzw. grupy Wagnera i FSB poprosili o azyl we Francji. Będą zeznawać ws. zbrodni na Ukrainie

O azyl polityczny we Francji poprosiło dwoje Rosjan - kobieta związana z Federalną Służbą Bezpieczeństwa oraz mężczyzna współpracujący z firmą najemniczą zwaną grupą Wagnera. Jak poinformował rosyjski niezależny portal Insider, oboje składają zeznania przed śledczymi ws. zbrodni popełnianych przez Rosję na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni FSB

Ekspert o referendach na okupowanych ukraińskich terenach: nie ma kto ich tam robić

- Myślę, że na nowo okupowanych terenach nie ma komu robić tych referendów, bo działa tam partyzantka i działają siły specjalne ukraińskie. Likwidowani są np. wysocy oficerowie FSB, którzy zostali wysłani do przeprowadzenia tych referendów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski z defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie referendum wojsko Rosja serwis wschodni FSB ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Woyciechowski: można było spodziewać się korelacji między FSB i SKW w ramach resetu, który zafundował rząd Tuska

- Współpraca między FSB a SKW jest konsekwencją i następstwem zbliżenia się Polski i Rosji do siebie, kosztem łączności z Amerykanami i NATO, a także kosztem budowania i pozycjonowania swojego miejsca na świecie. (..) Można było się spodziewać podobnych korelacji w ramach resetu, który zafundował rząd Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo FSB służby specjalne Służba Kontrwywiadu Wojskowego

Wywiad gen. Piotra Pytla. Adrian Stankowski: współpraca między FSB a SKW była faktem

"Gazeta Wyborcza" opublikowała wywiad z byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego generałem Piotrem Pytlem, w którym wojskowy oskarża rząd PiS o powiązania z Rosją i twierdzi, że działa on w interesie Moskwy. O szczegółach tej sprawy opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adrian Stankowski, dziennikarz "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo FSB służby specjalne Służba Kontrwywiadu Wojskowego

"Działania charakterystyczne dla przykrywkowców". Tomasz Sakiewicz o gen. Piotrze Pytlu

- Gen. Piotr Pytel ma taki ciąg zdarzeń bardzo mocno wiążących go z Rosją. Były to działania, którymi chciał wręcz związać polskie służby z rosyjskimi i pozwolić im na ich penetrację - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Polskie Radio 24 służby specjalne FSB służby i bezpieczeństwo Tomasz Sakiewicz

"Pytel nadal może mieć kontakty z FSB". Jabłoński komentuje absurdalny wywiad byłego szefa SKW

- Można zakładać, że generał Piotr Pytel, nadal ma kontakty z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji - powiedział na antenie TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. W ten sposób odniósł się do wywiadu byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego dla "Gazety Wyborczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Paweł Jabłoński FSB służby specjalne Rosja

Kuczyński: irracjonalne działanie Kremla to wynik nierzetelnego obrazu działań wojskowych

Grzegorz Kuczyński z Warsaw Institute, który był gościem "Spojrzenia na Wschód", przyznał na antenie Polskiego Radia 24, że nie jest przekonany, czy rosyjscy dowódcy otrzymują rzetelne diagnozy tego, co dzieje się na froncie. W jego ocenie na tym polega słabość rosyjskich służb. - Nie są tak doinformowane, jak kiedyś KGB - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin ŚWIAT wojna 2022 Ukraina wojsko służby specjalne FSB KGB Antoni Opaliński Związek Sowiecki

"Nieprawdziwe informacje, ogólny chaos". Portal śledczy o rosyjskiej armii na Ukrainie

Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew poinformował, że w konsekwencji niepowodzeń rosyjskiej armii na Ukrainie, odsunięto nie tylko szefa struktury rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która odpowiadała za sprawy ukraińskie, ale też ok. 150 oficerów. W jego ocenie przyczyną tego posunięcia było dostatecznie władzom Rosji nieprawdziwych informacji na temat Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja Europa FSB

Afera Wirecard w Niemczech. "Bild": Merkel wiedziała, że oskarżony ukrywa się w Moskwie

Jan Marsalek, były członek zarządu banku Wirecard, jest podejrzewany o sprzeniewierzenie środków w wysokości 3,1 mld euro. Afera Wirecard to największy tego typu skandal gospodarczy w historii Niemiec. Jak donosi dziennik "Bild", była kanclerz Angela Merkel została poinformowana, że poszukiwany międzynarodowym listem gończym przestępca ukrywa się w Moskwie i jest pod opieką FSB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Angela Merkel Rosja FSB Moskwa