Polskie Radio
Section05
FSB

Niemcy: ruszył proces w głośnej aferze szpiegowskiej. Chodzi o przekazywanie tajemnic państwowych rosyjskim agentom

W Berlinie ruszył w środę proces w jednej z najbardziej spektakularnych afer szpiegowskich ostatnich lat w RFN - informują niemieckie media. Wysoki rangą pracownik Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) oraz jeden z biznesmenów są oskarżeni o przekazywanie niemieckich tajemnic państwowych rosyjskim agentom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Berlin szpiegostwo BND FSB

Rosyjski cyberatak na Wielką Brytanię. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem

- Sprawa ta ma dużą skalę i tylko potwierdza przypuszczenia poprzednich raportów. Mówiło się, że ta grupa związana z sekcją 18. FSB miała także dostęp do rozmów brytyjsko-amerykańskich, dotyczących umowy handlowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Polskie Radio 24 Wielka Brytania służby specjalne FSB

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Prof. Zybertowicz: porozumienie z FSB było działaniem przeciwko interesom Polski

- Zawarte w 2013 r. porozumienie między SKW i FSB wyjmowało Polskę z NATO w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczo-wywiadowczych i kontrwywiadowczych w stosunku do Federacji Rosyjskiej. To była forma działania przeciwko interesom Polski, a także Sojuszu, od którego zależy bezpieczeństwo naszego kraju - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z odwołanych członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka służby specjalne Andrzej Zybertowicz SKW Sławomir Cenckiewicz relacje polsko-rosyjskie Donald Tusk Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak PSL służby i bezpieczeństwo Magdalena Drohomirecka Władimir Putin FSB jacek cichocki Bogdan Klich Bartłomiej Sienkiewicz POLSKA

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja służby specjalne komisja śledcza Sławomir Cenckiewicz FSB Sejm

Komisja ds. wspływów rosyjskich. "Wyłania się obraz niedopełniania procedur przez ekipę Tuska"

- Wnioski z badań naszej komisji dotyczące współpracy służb specjalnych Rosji i Polski za rządów Donalda Tuska nie wynikają z sympatii czy antypatii, tylko z dokumentów, czyli z wyłaniającego się z nich obrazu braku nadzoru i niedopełniania procedur - powiedział b. członek Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza polityka SKW FSB relacje polsko-rosyjskie Rosja

Komisja ds. wpływów Rosji wskazuje winnych nieprawidłowości w SKW. Na liście Tusk i jego ludzie

Komisja do spraw rosyjskich wpływów rekomenduje, aby Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi i Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa. - Ich zły nadzór doprowadził do nieprawidłowych działań SKW - powiedział członek tej komisji prof. Andrzej Zybertowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja FSB relacje polsko-rosyjskie Andrzej Zybertowicz Donald Tusk Bartłomiej Sienkiewicz Tomasz Siemoniak Bogdan Klich

PR24 Tusk zgodził się na współpracę SKW z rosyjską FSB. Mosiński: to dyskwalifikujące

- Sprawozdanie, które przedstawiła komisja ds. badania wpływów rosyjskich, poraża. Dowiadujemy się, że SKW za rządów Donalda Tuska traktowało Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji jako partnera do współpracy. To dyskwalifikuje tych, którzy doprowadzili do takich relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Donald Tusk FSB

"RESET" Setki spotkań SKW z FSB, a notatek brak. Cenckiewicz: czemu to ma służyć?

- Jeśli się sto razy w siedzibie SKW spotyka z przedstawicielami FSB, to musi pojawić się pytanie, czemu to miało służyć - mówił w środę na antenie TVP Info historyk Sławomir Cenckiewicz, odnosząc się do kolejnego odcinku "Resetu", w którym przypomniano, że jeszcze w 2014 r. funkcjonariusze FSB przyjeżdżali do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk służby i bezpieczeństwo polityka Rosja Sławomir Cenckiewicz FSB SKW

Szef MSWiA: umowy Tuska z FSB niszczyły wiarygodność Polski w NATO, nie wywinie się tak łatwo z tej sprawy

Szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ocenił, że ujawnione w serialu "Reset" podpisane przed Donalda Tuska dokumenty o współpracy polskich służb z rosyjskim FSB to coś "niebywałego". - Treść umowy jest sprzeczna z polską racją stanu i uderza też w wiarygodność Polski na forum NATO - stwierdził minister Kamiński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Kamiński Donald Tusk Reset NATO FSB