Redakcja Polska

Rekrutacja do akcji Żonkile rozpoczęta. Do tej pory wzięło w niej udział 13 tysięcy wolontariuszy

11.01.2024 15:22
Dwumilionowy żonkil zostanie wręczony podczas tegorocznej akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rozpoczęło rekrutację wolontariuszy.
W środę, 19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W środę, 19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca wolontariuszy do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej po raz dwunasty. W tym roku wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy żonkil.

Od 10 stycznia trwa rekrutacja wolontariuszy indywidualnych, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe kwiaty i informować warszawskich przechodniów o rocznicy powstania w getcie. - W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzą rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury. Pierwszy z nich - nabór indywidualny - rozpoczyna się 10 stycznia i potrwa do 12 lutego. Drugi - instytucjonalny - odbędzie się w lutym i zakończy w kwietniu - poinformowała Olga Kaliszewska z Biura Prasowego Muzeum POLIN.

13 tysięcy wolontariuszy do tej pory

- W akcję Żonkile - od jej początku w roku 2013 - zaangażowało się ponad 13 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy. Bezinteresownie, z potrzeby serca i w poczuciu takiego obowiązku, pomogli przywrócić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim - podkreśla Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

- Będziemy zaszczyceni mogąc po raz dwunasty zaprosić do współtworzenia akcji Żonkile i wręczenia dwumilionowego żonkila na ulicach Warszawy. Symbolu wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie - zaznaczyła Bojańczyk.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Na stronie polin.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (online/zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Muzeum przygotowało dla uczestników szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza. Zgłoszenia można przesyłać do 12 lutego 2024 roku. 

PAP/dad

Polski paszport w światowej czołówce. Potwierdzają to liczne rankingi

10.01.2024 14:30
W najnowszej edycji Passport Index polski paszport zajmuje prestiżowe miejsce w ścisłej czołówce, wyprzedzając dokumenty z USA, Wielkiej Brytanii i Japonii. Polski paszport dzieli to miejsce z czterema innymi krajami. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jedno z wielu zestawień. Mimo to, Polska wypada korzystnie we wszystkich analizach.

Zmarł Janusz Majewski – reżyser, scenarzysta, aktor i pisarz, jeden z mistrzów polskiego kina

11.01.2024 14:09
Do jego najważniejszych filmów należą: „Zazdrość i medycyna”, "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy", „Czarny mercedes”, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Estonii. "Zawieszenie broni byłoby korzystne tylko dla Rosji"

11.01.2024 14:10
Po wczorajszej wizycie na Litwie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa od rana w Tallinnie. Podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem oświadczył, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za wszystkie skutki agresji i zbrodnie wojenne. - Wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie musi być lekcją dla wszystkich, którzy mogą w przyszłości rozważać agresję - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego będą się uczyć projektowania gier historycznych

11.01.2024 16:51
Jesienią 2024 roku na Wydziale Historii UG zostanie uruchomiony kierunek o nazwie "Projektowanie gier historycznych", którego absolwenci posiądą wiedzę z zakresu tworzenia gier komputerowych, planszowych, fabularnych i miejskich.