Redakcja Polska

ISW: rosyjskie możliwości walki elektronicznej w obwodzie królewieckim mogą znacząco wpłynąć na Polskę i region Bałtyku

19.01.2024 09:46
Instytut Badań nad Wojną ocenił, że niedawne zakłócenia systemu GPS w Polsce i regionie Bałtyku budzą spekulacje na temat potencjalnego działania rosyjskich systemów walki elektronicznej w regionie.
Skala zakłóceń sygnału GPS nad Polską w ostatnich dniach
Skala zakłóceń sygnału GPS nad Polską w ostatnich dniachŹródło: X/ Visegrád 24 @visegrad24

Amerykańscy analitycy wskazali na doniesienia polskich mediów o zakłóceniach 16 stycznia, które wykazały bezprecedensowo wysoki ich poziom w północnej i wschodniej Polsce, w tym w całej Warszawie i dalej na południe aż do Łodzi, a także na wcześniejsze zakłócenia na południowym Bałtyku oraz w północno-zachodniej i środkowej Polsce w okresie od 25 do 27 grudnia i 10 stycznia.

Z kolei szwedzki wywiad miał wszcząć śledztwo w sprawie incydentu z 12 stycznia w związku z ćwiczeniami walki elektronicznej prowadzonymi przez rosyjską Flotę Bałtycką. Ponadto podpułkownik Joakim Paasikivi stwierdził 6 stycznia, że ​​jego zdaniem niedawny poziom zakłóceń GPS jest wynikiem "działań Rosji w ramach tak zwanej wojny hybrydowej" i zauważył, że Rosja już wcześniej ingerowała w sygnały GPS w Europie Północnej w celu ochrony rosyjskich działań w obwodzie murmańskim lub by zakłócać ćwiczenia NATO.

Jak czytamy w raporcie ISW, rosyjskie media podały, że elementy Floty Bałtyckiej szkolą się z systemu walki elektronicznej Borisoglebsk-2 w obwodzie królewieckim od połowy grudnia 2023 roku, co niektóre źródła wiążą z zakłóceniami.

"Instytut nie może obecnie samodzielnie zweryfikować przyczyny poziomu zakłócania sygnału GPS, jednak godna uwagi jest sugestia, że ​​rosyjskie możliwości walki elektronicznej w obwodzie królewieckim mogą znacząco wpłynąć na Polskę i region Bałtyku" - podkreślili analitycy w raporcie.


IAR/dad

Resort obrony planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej

18.01.2024 13:47
MON planuje zmiany w komisjach lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej. Informacja o rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Francja tworzy "koalicję artyleryjską" dla Ukrainy. Zełenski rozmawia z Macronem

18.01.2024 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak informuje ukraiński przywódca w mediach społecznościowych, podziękował Francuzom za uruchomienie "koalicji artyleryjskiej" oraz za zaangażowanie tego kraju w produkcję armatohaubic i amunicji dla Ukrainy w 2024 roku.

Jasna demonstracja siły - wkrótce manewry NATO. Ćwiczeń o takich rozmiarach nie było od dekad

18.01.2024 17:08
W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO z udziałem 90 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie, generał Christopher Cavoli po spotkaniu szefów sztabów generalnych w Brukseli.