Redakcja Polska

Nie tylko rosyjskie rakiety. Wzrosła liczba cyberataków na Ukrainie w ostatnich dwóch latach

25.02.2024 17:09
Liczba cyberataków na Ukrainie wzrosła od pełnoskalowej inwazji Rosji dwa lata temu - uważają eksperci, choć jednocześnie dodają, że większość cyberataków to niegroźne dla obywateli ataki typu DoS i DDoS. Polegają one na odcięciu dostępu do strony internetowej ofiary.
Liczba cyberataków na Ukrainie wzrosła od pełnoskalowej inwazji Rosji dwa lata temu - uważają eksperci.
Liczba cyberataków na Ukrainie wzrosła od pełnoskalowej inwazji Rosji dwa lata temu - uważają eksperci. Shutterstock/Lazy_Bear

Specjalistka CERT Polska Iwona Prószyńska powiedziała, że głównym celem tego typu cyberataków jest wprowadzenie chaosu i niepokojów społecznych, a one same nie są szkodliwe i nie niosą przykrych konsekwencji na przykład dla klientów banków, które były dotknięte tego rodzaju wrogą aktywnością. Do jednego z większych, zmasowanych cyberataków DDoS doszło w połowie lutego 2022 roku. Wówczas nie działały między innymi strony dwóch największych ukraińskich banków.

Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa i Departamentu IT w Exatelu Karol Wróbel wyjaśnił, że bardziej skomplikowane, ale też rzadsze, są cyberataki, które umożliwiają włamanie na stronę ofiary i zamieszczenie na niej swoich komunikatów. Na takiej stronie można też umieścić złośliwe oprogramowanie. Atak tego typu (defacement) został przeprowadzony w styczniu 2022 roku, gdy na kilku ukraińskich stronach rządowych zamieszczono dezinformujące komunikaty w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Przejęcie strony to pierwszy krok atakującego

Karol Wróbel dodał, że w zdecydowanej większości przypadków włamanie na stronę banku, instytucji rządowej lub innego podmiotu nie oznacza kradzieży danych. - Przejęcie strony internetowej nie jest równe temu, że atakujący przeszedł dalej. To jest pierwszy krok i wektor, który może być rokujący, natomiast absolutnie nie należy tu stawiać znaku równości. Dlaczego atakujący w ogóle korzystają z takich technik jak DDoS i defacement? Ponieważ opinii publicznej wydaje się, że cała dana organizacja padła ofiarą ataku, co jest zazwyczaj bardzo dalekie od prawdy - wytłumaczył Karol Wróbel.

Eksperci podkreślają, że większość organizacji ma strony internetowe odizolowane od pozostałych części infrastruktury. Przypadki kradzieży danych i poważniejszych, udanych cyberataków to najczęściej wynik błędu ludzkiego lub zainfekowania komputera pracownika złośliwym oprogramowaniem.

W pierwszych dniach lutego ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT-UA poinformował o cyberataku na jedną z państwowych firm. Jego ofiarą padło około dwóch tysięcy komputerów, które zainfekowano złośliwym oprogramowaniem.

W 2022 roku CERT-UA zarejestrował i zbadał ponad 2100 cyberataków i wrogich działań przeciwko Ukrainie.

IUAR/dad

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Rosjanie oddają mu hołd. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

25.02.2024 12:38
49 osób zatrzymano w sobotę w Rosji podczas akcji upamiętniających zmarłego w kolonii karnej lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i innych protestów - poinformował niezależny projekt OWD-Info, zajmujący się prawami człowieka.

Instytut Polski w Mołdawii prezentuje ukraińską wystawę ikon pisanych na skrzyniach po amunicji

25.02.2024 14:17
W Kiszyniowie zaprezentowano wystawę ukraińskich ikon pisanych na skrzyniach po amunicji - powiadomił Instytut Polski w Bukareszcie, który jest - wspólnie z Narodowym Muzeum Historii Mołdawii - organizatorem wystawy, pokazywanej w związku z drugą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.

"Utrudniają życie Putinowi". Eksperci dla Polskiego Radia o skuteczności sankcji UE wobec Rosji

25.02.2024 15:29
Unijne sankcje na Rosję nie są na tyle mocne, by zatrzymać wojnę, bo Moskwa przygotowała się na nie w ostatnich latach, ale utrudniają życie Putinowi i jego reżimowi. Tak ocenił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ekspert instytutu badawczego Bruegel Nicolas Veron. Jego zdaniem bolesne na pewno były restrykcje finansowe.