Redakcja Polska

Ukraina: zakończono śledztwo ws. zniszczenia "Mriji". Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia

27.02.2024 19:11
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu "Mrija", podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. SBU zebrała bezsporne dowody winy byłych urzędników Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, których niezgodne z prawem działania doprowadziły do ​​czasowego zajęcia przez Rosjan strategicznie ważnego lotniska w Hostomlu i zniszczenia samolotu AN-225 "Mrija". Śledczy Służby zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu.
Obecnie trwają prace projektowe nad odbudową Antonowa An-225
Obecnie trwają prace projektowe nad odbudową Antonowa An-225EvrenKalinbacak/ Shutterstock

Ze śledztwa wynika, że w przededniu inwazji Federację Rosyjską na pełną skalę sprawcy nie wpuścili żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy na teren lotniska w Hostomlu, by przygotowali jego obronę. Na podstawie zebranego materiału dowodowego oskarżonym postawiono utrudniania legalnej działalności Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych.
Oskarżeni przebywają w areszcie.

W lutym 2022 roku Rosjanie ostrzelali lotnisko w Hostomlu pod Kijowem, na którym stacjonował samolot An-225 "Mrija".

IAR/dad

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.

Emmanuel Macron: powstanie koalicja ws. pocisków średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy

27.02.2024 16:35
Decyzja w tej sprawie zapadła podczas konferencji w Pałacu Elizejskim, w której uczestniczyli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej i NATO, w tym prezydent Andrzej Duda.