Redakcja Polska

Emmanuel Macron: powstanie koalicja ws. pocisków średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy

27.02.2024 16:35
Decyzja w tej sprawie zapadła podczas konferencji w Pałacu Elizejskim, w której uczestniczyli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej i NATO, w tym prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W konferencji poświęconej Ukrainie w Pałacu Elizejskim, uczestniczyli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej i NATO, w tym prezydent Andrzej Duda. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL

Prezydent Emmanuel Macron przyznał, że Europa musi zwiększyć i przyspieszyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

"Głównym priorytetem jest amunicja” - powiedział na konferencji prasowej prezydent Francji. Zapowiedział zwiększenie wysiłków w tym zakresie w ramach ośmiu międzynarodowych koalicji, które przekazują już pomoc wojskową Ukrainie. "Utworzyliśmy wieczorem dziewiątą koalicję w sprawie głębokich uderzeń, czyli pocisków oraz bomb średniego i dalekiego zasięgu” - poinformował francuski prezydent.

Cyberobrona, produkcja sprzętu wojskowego na Ukrainie, obrona Mołdawii, wysłanie niewojskowych sił na granicę ukraińsko-białoruską i rozminowywanie Ukrainy - takie działania zapowiadają uczestnicy paryskiej konferencji. Rozmawiali też o wysłaniu wojsk na front.

"Dzisiaj nie ma konsensu co do wysłania w sposób jawny i oficjalny sił lądowych. Ale niczego nie można wykluczyć” - oświadczył prezydent Francji. Nie powiedział, jakie jest stanowisko Francji w tej sprawie. Podkreślił jednak, że należy uczynić wszystko, by Rosja nie wygrała wojny. Zauważył, że niektóre państwa, które początkowo nie chciały wysyłać sprzętu na Ukrainę, opowiadają się teraz za zwiększeniem pomocy militarnej dla Kijowa.

IAR/PP

Donald Tusk: najbliższe pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w marcu

25.01.2024 12:50
Premier Donald Tusk poinformował, że wracają pełnowymiarowe konsultacje rządów Polski i Ukrainy. Najbliższe mają odbyć się w Warszawie. "Tak ustaliłem wstępnie z premierem Szmyhalem i prezydentem Zełenskim" - powiedział na konferencji prasowej po obradach rządu.

Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

06.02.2024 16:38
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.

Na Ukrainie obchodzona jest dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu

20.02.2024 14:32
To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy.