Redakcja Polska

Słynna pisarka Ludmiła Ulicka została uznana za "zagranicznego agenta"

02.03.2024 08:45
Jedna z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich pisarek, która krytykuje Kreml za inwazję na Ukrainę, została w piątek uznana przez rosyjskie władze za "zagranicznego agenta"
Ludmiła Ulicka
Ludmiła UlickaFrancesco Acerbi

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ogłosiło w piątek, że pisarka "sprzeciwia się" konfliktowi na Ukrainie i "szerzy propagandę na rzecz związków LGBT".

Ulicka wielokrotnie krytykowała agresję na Ukrainę, a w 2023 roku powiedziała, że wojna ta "będzie miała katastrofalne konsekwencje dla samej Rosji".

Autorka opuściła Rosję w 2022 roku, po rozpętaniu przez Putina wojny przeciw Ukrainie, i mieszka od tego czasu w Niemczech.

Na początku lutego portal Radia Swoboda poinformował, że nasila się kampania rosyjskich władz wymierzona w pisarzy, którzy sprzeciwiają się agresji na Ukrainę, a teatry w różnych rosyjskich miastach zdejmują z afisza spektakle Ludmiły Ulickiej. Wstrzymano także sprzedaż jej książek. 

Znane wydawnictwo AST oświadczyło, że zablokowało wypłacanie pisarce wszelkich środków należnych jej z tytułu sprzedanych książek. Autorka została pozbawiona tytułu doktora honoris causa przez Moskiewski Uniwersytet Technologii Chemicznej im. Dmitrija Mendelejewa. Moskiewskie biblioteki przestały wypożyczać książki jej autorstwa.

Ulicka, która ma 81 lat, otrzymała prestiżową francuską nagrodę literacką Prix Medici za powieść "Sonieczka", którą uznano wtedy za najlepszą powieść zagraniczną. Otrzymała rosyjską Nagrodę Bookera - wzorowaną na brytyjskiej Booker Prize - za "Przypadek doktora Kukockiego".

Jej książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Według scenariuszy Ulickiej nakręcono filmy "Siostrzyczki Liberti" i "Kobieta dla wszystkich", na ekran przeniesiono też "Przypadek doktora Kukockiego".

PAP/ks

Ambasador RP na pogrzebie Nawalnego w Moskwie. Oddał hołd zmarłemu, złożył kondolencje rodzinie

01.03.2024 16:22
Na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie zakończył się pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Krewni i bliscy otoczyli mogiłę. Tysiące ludzi stało z kwiatami wokół cmentarza, a pobliskimi ulicami przeszły tysiące Rosjan. W trakcie przemarszu od cerkwi do cmentarza skandowano antywojenne i antyputinowskie hasła.

"Rosja będzie wolna". W Moskwie pogrzebano Nawalnego - żegnały go tysiące

01.03.2024 18:20
W Moskwie pochowano Aleksieja Nawalnego. Na nabożeństwo nad trumną opozycjonisty policja nie wpuściła tysięcy osób chcących się z nim pożegnać.