Redakcja Polska

"To nie wojna, tylko terror". Mer Kijowa w Berlinie: Rosjanie rujnują infrastrukturę Ukrainy

12.04.2024 13:37
Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF o pilne dostawy systemów obrony powietrznej, gdyż Rosja niemal codziennie rujnuje obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Zdaniem Kliczki "to nie wojna, to terror".
Kadr z materiału wideo udostępnionego przez służbę prasową Ministerstwa Obrony Rosji przedstawia operatorów bezzałogowego drona przygotowującą krążącą amunicję Lancet przeciwko żołnierzom ukraińskim
Kadr z materiału wideo udostępnionego przez służbę prasową Ministerstwa Obrony Rosji przedstawia operatorów bezzałogowego drona przygotowującą krążącą amunicję "Lancet" przeciwko żołnierzom ukraińskimPAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

- Nie możemy przetrwać bez pomocy naszych partnerów. Nasza gospodarka nie funkcjonuje, nasza logistyka jest zniszczona, nasz potencjał militarny jest zmniejszony - mówił mer Kijowa.


Posłuchaj
00:46 12921373_1.mp3 Ukraińcy odczuwają deficyt środków obrony przeciwlotniczej. Rosyjskie ataki z powietrza są coraz bardziej odczuwalne w głębi kraju, gdzie Rosjanie celują w obiekty infrastruktury. Brak obrony powoduje też straty na froncie. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

- Bronimy nie tylko naszych domów, naszych miast i naszego kraju, ale także was, ponieważ Putin w chorej wizji chce odbudować rosyjskie imperium - podkreślił Kliczko w niemieckiej telewizji.

Bez szans na negocjacje

Mer nie widzi obecnie miejsca na negocjacje z agresorem. - Rosjanie chcą zmusić nas do oddania dużej części naszego kraju lub zamrożenia konfliktu - wyjaśnił.


Posłuchaj
00:49 12921833_1.mp3 Rosyjskie ataki uszkodziły bądź zniszczyły ponad 80 procent ukraińskich elektrociepłowni. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Według Kliczki "Rosjanie potrzebują przerwy. Ale nie ma gwarancji, że nie zaatakują ponownie po pewnym czasie".


 

W samym Kijowie, pomimo większej liczby systemów obrony powietrznej niż w innych miejscach w Ukrainie, zginęło w wyniku rosyjskich ataków ponad 200 cywilów i zniszczonych zostało ponad 800 budynków. Wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o dalszą zachodnią pomoc zbrojeniową dla obrony przed rosyjskim ostrzałem.


IAR/dad

W rosyjskim ataku całkowicie zniszczona została elektrociepłownia w Trypilu pod Kijowem

11.04.2024 13:30
Rosjanie zniszczyli w ostrzale rakietowym Elektrownię Trypilską - jedną z największych na Ukrainie i najważniejszą dla Kijowa. Zlokalizowana jest 45 kilometrów od ukraińskiej stolicy.

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie. Polska przekaże rakiety Ukrainie?

11.04.2024 17:58
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.

Andrzej Duda: zbrodnia katyńska nierozliczona, być może dlatego zdarzyła się Bucza

12.04.2024 12:31
Prezydent Andrzej Duda apeluje o osądzenie sowieckich i rosyjskich zbrodni wojennych. W Muzeum Katyńskim w Warszawie prezydent oddał hołd ofiarom sowieckiego mordu na polskich oficerach i przedstawicielach elity z 1940 roku. Jutro przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.