Redakcja Polska

Biennale Sztuki w Wenecji. Tłumy przed Polskim Pawilonem z ukraińskimi instalacjami

18.04.2024 14:39
Na Biennale Sztuki w Wenecji minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz otworzył Polski Pawilon. Nasz kraj na Biennale reprezentuje audiowizualna instalacja wykonana przez związany z Polską ukraiński kolektyw Open Group.
Audio
  • Z Bartłomiejem Sienkiewiczem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, rozmawiał w Wenecji, Anton Marczyński [posłuchaj]
Przed pawilonem polskim na Bienniale w Wenecji ustawiały się długie kolejki chętnych
Przed pawilonem polskim na Bienniale w Wenecji ustawiały się długie kolejki chętnychŹródło: X/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego @kultura_gov_pl

Bohaterami instalacji "Powtarzajcie za mną" są ukraińscy uchodźcy naśladujący zapamiętane dźwięki wojny. Na uroczystość przybyło kilkaset osób.

Posłuchaj
00:57 12932906_1.mp3 Nasz kraj na weneckim Bienniale będzie reprezentować audiowizualna instalacja, zrealizowana przez związany z Polską ukraiński kolektyw Open Group. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)

 

Minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas ceremonii otwarcia powiedział, że udostępnienie polskiego pawilonu ukraińskim artystom było wyborem wartości.

- Sztuka nie wprowadza pokoju. Ale sztuka budzi emocje, które nie pozwalają być obojętnym. Dwa miliony uchodźców w Polsce potwierdziło nam to, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu: ludzka solidarność, współczucie, empatia - stwierdził.

Artyści ukraińscy powiedzieli, że przyjęcie ich w polskiej placówce to bardzo ważny gest solidarności, bo szczególnie teraz Ukraińcy muszą wiedzieć, że nie są sami.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym wystawy.

IAR/dad

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

„Jak ty?” - film młodego ukraińskiego reżysera o wojnie na Ukrainie na ekranach polskich kin

16.04.2024 18:44
Stanislav Konoplov wykorzystał w swoim fabularnym obrazie dokumentalne zdjęcia, pokazujące m.in. zniszczone przez rosyjskie bomby domy; film opowiada o uczuciach i emocjach, jakie w ludziach budzi wojna.

Radiowa Jedynka kończy 98 lat. "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480"

18.04.2024 11:30
Program Pierwszy Polskiego Radia ma 98 lat. 18 kwietnia 1926 roku stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".