Redakcja Polska

Dezinformacja i fake news. Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji

24.04.2024 13:47
Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji wobec tych, którzy są powiązani z Rosją i destabilizują sytuację w Unii Europejskiej i poza nią. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała propozycje Francji, które uzyskały akceptację Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Holandii. Zostały one przekazane Komisji Europejskiej.
Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji za destabilizację w UE i poza nią
Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji za destabilizację w UE i poza niąGeorgejmclittle / shutterstock

Grupa krajów argumentuje, że jest pilna potrzeba utworzenia nowego, unijnego systemu sankcyjnego w związku z nasilającymi się działaniami Rosji, która manipuluje, dezinformuje, sieje podziały w Unii i stara się wpływać na procesy wyborcze. Restrykcjami byłyby obejmowane osoby, firmy oraz instytucje powiązane z Rosją i sponsorowane przez nią, które są zaangażowane w destabilizowanie sytuacji.

Posłuchaj
00:45 12944793_1 (1).mp3 Grupa krajów, w tym Polska, chce nowego systemu sankcji za destabilizację w UE i poza nią. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Sankcje byłyby też nakładane na tych, którzy w takich działaniach pomagają. Szóstka krajów chce również między innymi sankcji za wywoływanie konfliktów zbrojnych i destabilizację w państwach spoza Wspólnoty.

Restrykcje miałyby polegać na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu kont w europejskich bankach oraz zablokowaniu majątków we Wspólnocie.

IAR/dad


"Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

24.04.2024 09:22
Polska po ataku Rosji na Ukrainę stała się państwem frontowym i jednym z kluczowych członków NATO. W relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy. Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy? - zastanawia się "Die Welt".

Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki urzędnik USA potwierdza Polskiemu Radiu

24.04.2024 11:26
Amerykańska broń dla Ukrainy jest już w Polsce. Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu potwierdził Polskiemu Radiu, że część uzbrojenia, która wejdzie w skład najnowszego pakietu amerykańskiej pomocy dla Kijowa została już rozlokowana w magazynach w Polsce.

Joe Biden podpisał pakiet pomocowy. Miliardy dolarów pomocy popłyną do Ukrainy i partnerów USA

24.04.2024 20:00
Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz partnerów USA w Indo-Pacyfiku o wartości 95 miliardów dolarów. Wcześniej zgodę na udzielenie pomocy musiał wyrazić Senat.