Redakcja Polska

"The Times": Trump po rozmowie z Dudą zamierza żądać od NATO wydatków obronnych na poziomie 3 proc. PKB

03.05.2024 19:43
Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.
Le Figaro: jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w USA, to zacznie się zemsta
"Le Figaro": jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w USA, to zacznie się zemstaShutterstock/lev radin

Jak podaje dziennik, powołując się na źródło bliskie Trumpowi, były prezydent USA "skłania się ku nowemu celowi (...) jako cenie dalszego zobowiązania na rzecz obrony Europy, jeśli wróci do władzy po listopadowych wyborach".

Trump miał w ten sposób podchwycić inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy zwiększenia progu wydatków obronnych z 2 do 3 proc. PKB, z którą wyszedł tuż przed marcową wizytą w Białym Domu. Według sztabu Trumpa, pomysł Dudy był też jednym z głównych tematów rozmów obydwu polityków podczas niedawnej wizyty polskiego prezydenta w Nowym Jorku.

Duda namówił Trumpa

"Myślenie (Trumpa) ewoluuje w kierunku 3 proc., zwłaszcza po rozmowie z Dudą - i to nie licząc pieniędzy dla Ukrainy" - powiedział informator gazety. "The Times" zwraca uwagę, że taki wymóg byłby kłopotliwy dla wielu państw Europy, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie tylko trzy państwa NATO wydają na obronę więcej niż 3 proc. PKB (Polska, USA i Grecja). Dziennik zaznacza też, że podczas wizyty w Polsce brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział zwiększenie wydatków, lecz jedynie do poziomu 2,5 proc., i to w perspektywie do 2030 r.

"Plan" Trumpa na koniec wojny w Ukrainie

Źródło "The Times" przekonuje też, że Trump rzeczywiście ma - tak jak twierdzi były prezydent - plan zakończenia wojny w Ukrainie, lecz nie chce go zdradzić, by nie stracić wpływu na sytuację.

Sam Trump w niedawnym wywiadzie dla tygodnika "Time" powiedział, że będzie próbował pomagać Ukrainie, lecz Europa musi robić to samo. W podobny sposób wyraził się o NATO. Twierdził m.in., że jego wypowiedź o tym, że pozwoliłby Rosji "zrobić co tylko by chciała" z państwami płacącymi na obronność zbyt mało, była próbą negocjacji i skłonienia Europy do większego wkładu. Podkreślił też, że nie jest przeciwko Sojuszowi, lecz chce, by Europa "płaciła swoje rachunki".


IAR/PAP/dad

Trudna sytuacja na ukraińskim froncie. Ukraińcy stracili pozycje w rejonie Oczeretynego w Donbasie

03.05.2024 14:06
Z dnia na dzień sytuacja na ukraińskim froncie robi się coraz gorsza. Rosjanie kontynuują natarcia w Donbasie, gdzie są o krok od zajęcia Czasiw-Jaru, strategicznie położonego miasta, którego kontrola ma kluczowe znaczenie w obronie całego regionu.

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i Ukrainy. Wśród tematów: wsparcie Kijowa w akcesji do UE

03.05.2024 15:10
Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał 2 maja przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą m.in. o współpracy w zakresie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, wsparciu akcesji Ukrainy do UE i ukraińskiej "formuły pokojowej" - przekazał w piątek na X resort spraw zagranicznych.

Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda w Warszawie: mamy być z czego dumni

03.05.2024 16:47
Mamy być z czego dumni, mieliśmy drugą na świecie - po amerykańskiej - nowoczesną konstytucję - mówił prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji poruszył też kwestie współczesnej polityki międzynarodowej i krajowej. Apelował do politycznych elit o pracę na rzecz rozwoju Polski oraz o dbałość o polskie wojsko.