Redakcja Polska

Zmasowany atak rakietowy na Kijów. Poderwano NATO-wskie samoloty

12.06.2024 11:53
Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej odparły powietrzny ostrzał Kijowa. W nocy Rosjanie w ataku na Ukrainę użyli rakiet i dronów Shahed. Niemal wszystkie obiekty udało się strącić. W związku z atakiem poderwano w powietrze polskie i sojusznicze myśliwce.
Ukraina: strażacy gaszą pożar, który powstał w wyniku strącenia jednej z rosyjskich rakiet
Ukraina: strażacy gaszą pożar, który powstał w wyniku strącenia jednej z rosyjskich rakietŹródło fot.: x.com/KyivPost

W ukraińskiej stolicy słychać były wybuchy. Według władz miasta były to odgłosy zestrzeliwanych rakiet i dronów. Rosjanie dokonali kombinowanego ataku - rakiety Ch-101, ale też drony w tym samym czasie uderzyły z południa.

Odłamki strąconych pocisków wywołały pożary w dwóch obiektach przemysłowych pod Kijowem. Eksplozje słychać też było w Odessie i obwodzie dniepropietrowskim.

Ogółem, jak podały ukraińskie siły powietrzne, udało się im strącić wszystkie z 24 wypuszczonych przez Rosjan dronów Shahed oraz 5 rakiet, w tym rakietę Kindżał. Ukraińcom nie udało się strącić jednej rakiety - balistycznego pocisku Iskander. Brak jednak oficjalnych informacji o tym, gdzie uderzyła rakieta.

Poderwano NATO-wskie samoloty

"Uwaga, w południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych" - podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację" - zapewniło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Około godziny 8 myśliwce powróciły do baz.


"Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej" - zapewniło Dowództwo Operacyjne.


IAR/dad

Służby poszukują zabójcy żołnierza. "Rzeczpospolita nie spocznie, dopóki tego bandyty nie złapie"

11.06.2024 15:21
Polskie służby dążą do zidentyfikowania i ukarania zabójcy polskiego żołnierza na granicy z Białorusią. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w sprawę są zaangażowane wszystkie służby państwa. - Rzeczpospolita uczyni wszystko i nie spocznie, dopóki bandyta, który w bestialski sposób zaatakował ze skutkiem śmiertelnym polskiego żołnierza, nie zostanie schwytany. Rzeczpospolita nie spocznie, dopóki tego bandyty nie złapie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot

12.06.2024 10:04
Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot. Ma on zostać przerzucony z Polski, gdzie chroni stacjonujących amerykańskich żołnierzy.

Radosław Sikorski w Berlinie: jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, Polska ma gigantyczne atuty

12.06.2024 10:35
Polska ma gigantyczne atuty i jest w uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o przyszły proces odbudowy Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek w Berlinie, gdzie uczestniczył w konferencji poświęconej temu tematowi.