Redakcja Polska

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Ukraińscy eksperci w większości zadowoleni z ustaleń

17.06.2024 16:46
W Kijowie przeważają pozytywne oceny zakończonego wczoraj w Szwajcarii szczytu na rzecz pokoju na Ukrainie. Zgromadził on ponad 80 krajów świata, oprócz Rosji i Chin. Przyjęto na nim rezolucję dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego, nuklearnego i wymiany jeńców. Szczyt, mimo, że nie przyniósł wymiernych rezultatów, to, według wielu opinii, może stać się początkiem procesu rozmów.
Audio
  • Ukraińscy eksperci o rezultatach szczytu w Szwajcarii. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Wołodymyr Zełenski podczas szczytu w Szwajcarii
Wołodymyr Zełenski podczas szczytu w SzwajcariiPAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER / POOL

W Kijowie mówi się o tym, że dzięki szwajcarskiej konferencji ukraińskie władze zdołały przeforsować swoją agendę rozmów o pokoju. Jak podkreśla ukraiński politolog Ołeh Lisnyj - najważniejsze, co udało się dokonać ukraińskim władzom, to właśnie zachować inicjatywę po swojej stronie, mimo że próbowała to storpedować Rosja i częściowo Chiny.

Posłuchaj
00:52 13045931_1.mp3 Ukraińscy eksperci o rezultatach szczytu w Szwajcarii. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Niewykluczone są próby włączenia w przyszłości Rosji do rozmów. Jednak tutaj wiele będzie zależeć od sytuacji na froncie - zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem Swiatosław Chomenko - dziennikarz BBC News Ukraina. Jak dodaje, najlepszym negocjatorem Ukrainy jest jej wojsko. Dlatego, jeśli Rosji uda się przełamać istotnie ukraińską obronę, wówczas nie będą miały znaczenia rezolucje i szczyty pokojowe.

Tymczasem Rosjanie w ostatnim czasie wzmogli swoje ataki, zwłaszcza w Donbasie, którego całkowite zdobycie jest jednym z głównych strategicznych celów Kremla.

IAR/dad

Donald Tusk na szczycie UE ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową KE

17.06.2024 09:48
W Brukseli szefowie rządów i głowy państw spotkają się dzisiaj na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Donald Tusk jest już w Belgii i wraz z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem, jako reprezentanci zwycięskiej Europejskiej Partii Ludowej, ma zaproponować kandydaturę Ursuli von der Leyen na drugą kadencję w roli szefowej Komisji Europejskiej.

Represje reżimu łukaszenkowskiego wobec Polaków na Białorusi

17.06.2024 10:35
Czy w dwudziestym pierwszym wieku możliwe będą w Europie takie reżimy jak kiedyś w Związku Sowieckim? Albo na przykład w Niemczech nazistowskich? – Na oczach całego świata połączonego Internetem na pewno nie! – powiedziałaby zapewne większość z nas jeszcze z dziesięć czy nawet pięć lat temu. Ale teraz,  w dobie masowych represji politycznych na Białorusi oraz zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie wydaje się, że tamten świat, w którym można było w razie konfliktu z władzą powoływać się na prawa człowieka, w ogóle nie istniał. Tak dalece zmieniła się w naszym regionie perspektywa w stosunkach „obywatel a państwo autorytarne”.

Ukraińskie drony atakują cele na Krymie. Ekspert: przygotowują teren dla działań samolotów F-16

17.06.2024 13:52
Ataki ukraińskich dronów na okupowany przez Rosję Krym i na Most Kerczeński mają doprowadzić do osłabienia rosyjskiej obrony powietrznej, aby przygotować teren dla działań samolotów F-16, które wkrótce ma otrzymać Ukraina - powiedział portalowi Business Insider (BI) holenderski analityk Frederick Mertens.

Podział stanowisk w Brukseli. Donald Tusk popiera Ursulę von der Leyen i Kaję Kallas

17.06.2024 15:33
Premier Donald Tusk powiedział, że Ursula von der Leyen to dobra kandydatka dla Polski na drugą kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że Niemka otrzyma poparcie unijnych przywódców.