Redakcja Polska

Polskie Radio celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji

21.06.2024 15:59
Polskie Radio celem rosyjskiej manipulacji - wynika z raportu unijnej grupy, która zajmuje się dezinformacją Kremla. Strona internetowa Polskiego Radia została sklonowana z wykorzystaniem metody Doppelganger, czyli sobowtór. Polega ona na podszywaniu się przez rosyjskich dezinformatorów pod wiarygodne media.
Portal polskieradio.pl celem rosyjskiej dezinformacji
Portal polskieradio.pl celem rosyjskiej dezinformacjiFot.: Polskie Radio

Fałszywa strona, która udaje tę prawdziwą czasami różni się jedną literą. Logo jest takie samo, nawet cały układ strony jest taki sam. I tak właśnie było w przypadku strony Polskiego Radia. Tylko adres był inny: "polskieradio.icu" zamiast "polskieradio.pl".

Strona powstała w kwietniu. Unijni eksperci podali tytuły artykułów, które się na niej pojawiły. Jeden z nich to "Nieprzyjemna prawda: UE poradzi sobie bez Polski", drugi "Ukraina pozostanie poza burtą UE".


Posłuchaj
00:52 13050633_1.mp3 Polskie Radio celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Strona stworzona przez rosyjskich dezinformatorów nie zyskała na popularności. 

Z Polski przed wyborami do Parlamentu Europejskiego tą metodą, między styczniem a majem, skopiowano stronę tygodnika "Polityka", a z zachodnich mediów celem były między innymi "Die Welt", "Le Point", "Le Parisien", "La Stampa" oraz "La Repubblica".

IAR/dad

Najlepsi blogerzy turystyczni nagrodzeni. "Zapraszamy do nieoczywistych miejsc, inspirujemy do podróży"

20.06.2024 18:58
Podróżowanie to ich pasja, którą dzielą się z internautami, najlepsi blogerzy turystyczni zostali dziś, podczas VII Turystycznych Mistrzostw Vlogerów i Blogerów, nagrodzeni przez Polską Organizację Turystyczną.

USA zakazują używania rosyjskiego programu antywirusowego Kaspersky

21.06.2024 09:56
Rosyjski program antywirusowy Kaspersky zakazany w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA podjął taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe. 

Ukraińskie drony zaatakowały trzy regiony Rosji i okupowany Krym

21.06.2024 11:24
W nocy ukraińskie drony uderzyły w trzy rosyjskie regiony i okupowany przez Rosję Krym. Moskwa podała, że jej siły obrony powietrznej zestrzeliły 114 bezzałogowców. Według analityków wojskowych, ukraińska armia nasila ataki na terytorium agresora i zmusza rosyjską armię do pozostawania w nieustannej gotowości.