Redakcja Polska

IPN zachęca do zgłaszania kandydatur do nagrody "Semper Fidelis"

23.06.2024 14:00
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania kandydatów do 6. Nagrody "Semper Fidelis" - zawsze wierni. Kandydatów - osoby i instytucje - można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej ipn.gov.pl
Jak co roku na wileńskiej Rossie odbyła się kwesta
Jak co roku na wileńskiej Rossie odbyła się kwestaŹródło: SPOŁECZNY KOMITET OPIEKI NAD STARĄ ROSSĄ/Facebook

Dyrektor Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN Adam Siwek przypomina, że nagroda powstała, by uhonorować tych, którzy pielęgnują polskość na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. To organizacje i osoby pielęgnujące oraz popularyzujące historię i kulturę kresów w kraju, i te działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie.

Laureatów wyłania Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN. Wśród dotychczasowych laureatów są działacze społeczni, badacze i ludzie kultury zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej.

Kandydatów mogą zgłaszać zarówno osoby prywatne jak i przedstawiciele instytucji społecznych, jednostek samorządowych, organizacji i instytucji państwowych . Co roku Kapituła przyznać może do pięciu nagród, w tym jedną pośmiertną.

Adam Siwek podkreśla, że pamięć o Kresach i polskiej spuściźnie tam pozostawionej jest niezwykle ważna dla naszej tożsamości i świadomości narodowej. "Utrata Kresów po II wojnie światowej jest dostrzegana. Z drugiej strony widzimy jak ogromny wpływ na rozwój polskiej świadomości, polskiej tradycji miały Kresy. Utrata tego obszaru oznaczała utratę prawie połowy terytorium II Rzeczypospolitej, który zamieszkiwało kilka milionów Polaków, którzy tam pracowali, tworzyli polską kulturę, która w większości przepadła, a to, co z niej pozostało, jest przedmiotem działań społeczników, tych, którzy próbują to ocalić, zabezpieczyć, ale także propaguje tę historię".

Kandydatów można zgłaszać do 24 lipca wysyłając wniosek za pomocą formularza elektronicznego na stronie internetowej ipn.gov.pl


IAR/ho

Zobacz więcej na temat: IPN historia Polski Kresy

Otwarto pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025

22.06.2024 11:30
Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie w Rumunii – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie zainaugurowało pierwszy w historii polsko-rumuński sezon kulturalny - podało MKiDN.

W Sopocie rozpoczął się 23. Festiwal „Dwa Teatry”

22.06.2024 11:00
Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ponadto słuchowiska i audycje na żywo, spotkania z gwiazdami, warsztaty i atrakcje dla dzieci. W Sopocie rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry”.

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.