W magazynie "Widziane z Polski" informujemy o wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich w kraju i poza granicami Polski.
Rafał Trzaskowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich i już 1 czerwca zmierzy się w decydującym starciu z Karolem Nawrockim – ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich głosów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 31,2 proc. poparcia, co przełożyło się na ponad 6,1 miliona głosów.
Drugi wynik uzyskał reprezentant Prawa i Sprawiedliwości, Karol Nawrocki, który otrzymał ponad 5,7 miliona głosów, co daje mu 29,3 proc.
To właśnie między tymi dwoma kandydatami rozstrzygnie się bój o Pałac Prezydencki. Na najniższym stopniu podium znalazł się Sławomir Mentzen z Konfederacji. Poparło go 2,9 miliona wyborców, co oznacza wynik na poziomie 14,9 proc. To znacznie lepszy rezultat niż w poprzednich wyborach, choć niewystarczający, by wejść do drugiej tury.
Czwarte miejsce przypadło Grzegorzowi Braunowi, który zdobył ponad 1,2 miliona głosów (6,1 proc.). To wynik wyższy niż prognozowały wcześniejsze sondaże, wskazujący na wyraźne umocnienie jego pozycji wśród radykalniejszych wyborców.
Tuż za czołową czwórką uplasował się Szymon Hołownia. Na lidera Polski 2050 zagłosowało prawie 5 proc. wyborców, co pozwoliło mu wyprzedzić reprezentantów Lewicy: Adriana Zandberga i Magdalenę Biejat. Ci zdobyli odpowiednio 3,7 i 3,2 proc. głosów.
Nieco ponad 1 proc. uzyskali Krzysztof Stanowski oraz Joanna Senyszyn. Pozostali kandydaci – Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz, Maciej Maciak i Marek Woch – nie przekroczyli progu 1 proc. poparcia.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca.
Mówimy też, że Rosjanie zdewastowali pomnik ofiar zbrodni katyńskiej w Miednoje. Decyzją rosyjskiej prokuratury usunięto płaskorzeźby Orderu Virtuti Militari i Krzyża Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
O decyzji o demontażu poinformowało biuro prasowe kompleksu memorialnego w Miednoje. Działanie podjęto na wniosek prokuratury obwodu twerskiego, powołującej się na przepisy federalne dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego oraz ustawy o upamiętnieniu zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Przeciwko obecności polskich symboli opowiedziało się także Rosyjskie Wojskowe Towarzystwo Historyczne, kierowane przez doradcę prezydenta Władimira Putina, Władimira Miedinskiego.
Płaskorzeźby przedstawiające polskie odznaczenia wojskowe zostały zamontowane na cmentarzu w 2000 roku, podczas jego oficjalnego otwarcia. Jak podaje lokalny portal Twerigrad, symbole uznano za "antyrosyjskie", ponieważ "Polska obarcza Rosję winą za wybuch II wojny światowej". Portal promuje także tezę, że zbrodnia katyńska była niemiecką prowokacją, a działania Polski w zakresie usuwania sowieckich pomników to przejaw wieloletniej "antyrosyjskiej polityki".
Szef polskiego MSZ jest zwolennikiem surowych sankcji wobec Putina, by zmusić go do bezwarunkowego zawieszenia bron i rozmów z Ukrainą. Radosław Sikorski mówił o tym w Brukseli przy okazji unijnej narady ministerialnej
Litewskie władze uhonorowały przedstawicieli mniejszości narodowych, w tym Polaków na Litwie. Otrzymali oni odznaczenia państwowe przyznawane przedstawicielom mniejszości z okazji obchodzonego tam po raz jedenasty Dnia Wspólnot Narodowych. Więcej na ten temat Kamil Zalewski.
W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 90. rocznicy urodzin Hanny Krall, pisarki i dziennikarki, nazywanej „kronikarką losów polskich Żydów”. Mistrzyni reportażu. Jednej z ikon polskiej szkoły tego gatunku. Światowy rozgłos i miejsce w kanonie literatury zapewniła Hannie Krall wydana w 1977 roku książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jest to opowieść o powstaniu w getcie warszawskim inspirowana rozmową z jednym z jego przywódców - Markiem Edelmanem.
Naszym gościem jest Maria Ciupalska, prezeska „Macierzy Szkolnej” w Argentynie, nauczycielka w Szkole Polskiej im. Marii Konopnickiej w Domu Polskim w Buenos Aires, która uczestniczyła w konferencji dla nauczycieli z Brazylii i Argentyny, zorganizowanej przez ORPEG.
Książka Melchiora Wańkowicza „Bitwa o Monte Cassino” ukazała się po angielsku. Wydawcą jest Lexington Books. Publikacja ma 665 stron i jest opatrzona wstępem dr Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, pisarki, której książki są wydawane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
Autorka czyniła wieloletnie starania, aby właśnie ta książka Wańkowicza mogła się ukazać w angielskojęzycznej wersji. Udało się to w 50. rocznicę śmierci pisarza i wielki reportaż Melchiora Wańkowicza prezentowany był na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.
Czytelnicy na targach w Warszawie mogli też zobaczyć brazylijskie wydanie książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm „Otwarta rana Ameryki”, w której opublikowaniu swego czasu pomogli Apacze. Po portugalsku tytuł brzmi „A Ferida Aberta da America”. Autorem przekładu jest Matheus Moreira Pena.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z dr Aleksandrą Ziółkowską-Boehm.
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.