Poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnym światem
Prezydent uczestnicząc w IV Międzynarodowej Konferencji ONZ na rzecz Finansowania dla Rozwoju, podkreślił, że Sewilla - położone na południu Hiszpanii miasto o bogatej historii i wielokulturowym dziedzictwie - jest właściwym miejscem do szukania rozwiązań dla wyzwań stojących przed współczesnym światem.
- Wierzę, że stoimy przed historyczną szansą, aby wspólnie wyznaczyć kierunek globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej i walki z ubóstwem - oznajmił prezydent Duda. Ocenił, że "świat znajduje się w punkcie zwrotnym". W tym kontekście zauważył, że zmiany klimatyczne dotykają najuboższych ludzi na całym świecie, którzy często w najmniejszym stopniu odpowiadają za przyczyny tych zmian. Prezydent zwrócił uwagę, że nierówności ekonomiczne pogłębiają się, a dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i innowacji pozostaje przywilejem najbogatszych. Jednocześnie - jak dodał - konflikty zbrojne destabilizują wiele regionów świata. To wszystko sprawia, że "konieczne jest, abyśmy działali razem już dziś" - podkreślił.
Współpraca rozwojowa
Andrzej Duda zaznaczył, że finansowanie rozwoju staje się jednym z najważniejszych narzędzi, które mogą pomóc w budowaniu odpornych i sprawiedliwych społeczeństw. - Polska konsekwentnie zwiększa swoje zaangażowanie we współpracę rozwojową - zapewnił. Na późniejszym briefingu prezydent przekazał, że zarówno w swoim wystąpieniu, jak i w rozmowach z przywódcami podkreślał, że polskim znakiem narodowym jest Solidarność, utożsamiana z praworządnością i dążeniem narodów do samostanowienia.
Zapowiedział, że podczas wtorkowej debaty w ramach Konferencji zamierza przedstawić "receptę Europy Centralnej na współdziałanie dla rozwoju", realizowaną m.in poprzez współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Dodał, że na marginesie konferencji spotkał się z prezydentem Ekwadoru Danielem Noboą, a tematem ich rozmowy była m.in. współpraca gospodarcza i możliwości jej pogłębienia, także w dziedzinie bezpieczeństwa. Polski prezydent przeprowadził też rozmowę z prezydentem Kenii Williamem Ruto. Prezydent przypomniał, że stosunkowo niedawno odwiedził Kenię i skoncentrował się podczas tej wizyty na zagadnieniach dotyczących współpracy gospodarczej, nowych technologii, rolnictwa oraz aktywności polskich przedsiębiorców.
Nowe więzi Polski z państwami rozwijającymi się
Wyraził nadzieję, że poprzez udział polskiej delegacji w konferencji w Sewilli rozwiną się "więzi Polski z państwami rozwijającymi się, zwłaszcza Afryki", a także "wzrośnie wśród tych krajów rozpoznawalność Polski". Zaznaczył, że oczekuje, iż Karol Nawrocki, który wkrótce zostanie zaprzysiężony jako nowy polski prezydent, będzie kontynuował tę politykę w czasie wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Programy rozwojowe to jeden z kluczowych obszarów działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest wspieranie rozwoju państw słabo rozwiniętych i rozwijających się, m.in. w osiąganiu Milenijnych Celów Rozwoju. Milenijne Cele Rozwoju (MCR) zostały przyjęte w 2001 r. i zobowiązują wszystkie państwa członkowskie ONZ do zajęcia się tematami, które uznano za szczególnie istotne z punktu widzenia sytuacji w krajach rozwijających się.
PAP/pg