Redakcja Polska

Włochy: prezes Instytutu Pamięci Narodowej na Monte Cassino

28.07.2021 14:59
Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, odwiedził polski cmentarz wojenny na Monte Cassino.
Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki pięć dni po objęciu stanowiska oddał w środę hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i ich dowódcy, generałowi Władysławowi Andersowi, na cmentarzu wojennym na Monte Cassino we Włoszech.
Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki pięć dni po objęciu stanowiska oddał w środę hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i ich dowódcy, generałowi Władysławowi Andersowi, na cmentarzu wojennym na Monte Cassino we Włoszech.Źródło: Twitter/@ipngovpl

Prezes IPN powiedział, że wizyta ma dla niego wyjątkowe znaczenie, gdyż cmentarz na Monte Cassino jest "pięknym śladem polskiego przywiązania do wolności. Jest miejscem, które mówi o wielkiej nadziei Polaków, która kumulowała się wokół armii generała Andersa".

Karolowi Nawrockiemu towarzyszyła polska ambasador we Włoszech, Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. - Tu jest grób mojego ojca, mojej mamy, także dla mnie osobiście to jest wielka rzecz - powiedziała Anna Maria Anders. - To, że jestem tutaj dzisiaj po raz pierwszy z nowym prezesem IPN-u to też jest bardzo ważne. Pan prezes kultywuje pamięć o moim ojcu, o żołnierzach. To jego pierwsza wizyta w ogóle na Monte Cassino, także czuję się zaszczycona, że jestem z nim tutaj - powiedziała polska ambasador.

Wizyta prezesa IPN we Włoszech jest związana z projektem "Szlak Nadziei". Jego celem jest ukazanie peregrynacji polskich cywilów i żołnierzy generała Andersa oraz wojennych losów Pierwszej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Istotną rolę w projekcie odgrywają Włochy. Karol Nawrocki przedstawił Annie Marii Anders założenia ogólne projektu oraz te spośród szczegółów długofalowego - bo przewidzianego na lata 2021 - 2025 - przedsięwzięcia, które wymagać będą szczególnej pomocy pani ambasador. Omówiono też towarzyszące "Szlakowi Nadziei" inicjatywy naukowe, w tym planowaną na listopad bieżącego roku konferencję.

Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom zagranicznym w położonych na trzech kontynentach krajach, które przemierzyła Armia Andersa, skali determinacji i zaangażowania Polaków w walkę o wolną od totalitaryzmów Europę. Strona edukacyjna przedsięwzięcia znajdzie wyraz w prezentowanych wystawach i promowanych publikacjach, zaś upamiętnienia przybiorą formę fundowania nowych i restauracji istniejących tablic, pomników oraz nagrobków.

"Szlak Nadziei" odwoływał się będzie również do lokalnych wątków wędrówki polskich żołnierzy: uwypuklone zostaną, poprzez sprofilowanie wystaw, związki miejscowych społeczności w poszczególnych krajach z Armią Andersa. Ponadto, akcent położony zostanie na odnalezienie powiązanych materiałów archiwalnych oraz zarejestrowanie relacji osób, które pamiętają lata wojny, bądź też członków ich rodzin.

Białoruskie władze kontynuują represje wobec polskiej mniejszości

28.07.2021 14:30
W ostatnich dniach białoruskie sądy zdecydowały, że Andrzej Poczobut nie może opuścić aresztu, a telewizja Biełsat ma charakter ekstremistyczny.

MSZ: w rok od powstania Trójkąt Lubelski stał się rozpoznawalnym formatem współpracy Polski, Litwy i Ukrainy

28.07.2021 13:37
W rok od powstania Trójkąt Lubelski stał się rozpoznawalnym formatem współpracy Polski, Litwy i Ukrainy; jego celem jest wsparcie rozwoju i bezpieczeństwa regionu, przy nawiązaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego trzech narodów - podkreśliło w środę na Twitterze MSZ.

Polska rozpoczyna lobbing, by zmienić założenia pakietu klimatycznego

28.07.2021 14:46
Po przedstawieniu przez Komisję Europejską pakietu klimatycznego Polska rozpoczyna lobbing, by zmienić jego założenia. W Brukseli zajmuje się tym Związek Pracodawców Business&Science Poland. To nasze centrum lobbingowe zrzeszające spółki skarbu państwa.