Redakcja Polska

Kryscina Cimanouska dołączyła do Grupy Sportowej Orlen

10.08.2021 16:05
Kryscina Cimanouska dołączyła do Grupy Sportowej Orlen - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W ubiegłą środę białoruska biegaczka, startująca w igrzyskach olimpijskich w Tokio, otrzymała wizę humanitarną i przyleciała do Polski.
Daniel Obajtek I Kriscina Cimanouska
Daniel Obajtek I Kriscina CimanouskaŹródło: Twitter/ Daniel Obajtek @DanielObajtek

"Liczymy na to, że za chwilę Kryscina wróci do sportowej rywalizacji. Wspieranie sportu to budowa silnej globalnej marki Orlen, ale też realizacja ważnych funkcji społecznych" - czytamy we wpisie Daniela Obajtka na Twitterze.

Kryscina Cimanouska przyleciała z olimpiady w Tokio do Warszawy chroniąc się przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki. Zgodnie z obietnicą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu białoruska lekkoatletka uzyska opiekę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i będzie objęta stypendium sportowym oraz wsparciem indywidualnym.

Kryscina Cimanouska w czasie Olimpiady w Tokio skrytykowała działaczy sportowych swojego kraju. W odpowiedzi związek sportowy wycofał ją z udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Kazano jej się spakować i wywieziono ją na lotnisko, skąd miała wrócić do kraju. Biegaczka wyraziła obawę o swoje bezpieczeństwo po powrocie na Białoruś i poprosiła japońską policję o pomoc, a następnie schroniła się na terenie polskiej ambasady, gdzie otrzymała wizę humanitarną.


IAR/dad

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy przed świętem Wojska Polskiego

10.08.2021 13:11
Delegacja polskiej ambasady w Mińsku odwiedziła cztery cmentarze położone na północnej Białorusi. Pochowani są tam polscy żołnierze między innymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Wizyta miała związek ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego.

Ukraińcy nie ufają rosyjskim mediom i ukraińskim politykom

10.08.2021 14:00
Ukraińcy w niemal równym stopniu nie ufają rosyjskim mediom, co ukraińskim politykom i urzędnikom. Takie są wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez kijowski instytut badawczy Centrum Razumkowa.

Kolejne odzyskane dzieła sztuki wróciły do Wrocławia

10.08.2021 14:13
W siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbyła się uroczystości przekazania odzyskanych strat wojennych. Dwa zaginione dzieła sztuki - akwarelowe portrety małżeństwa Kalterów – po prawie 80 latach wracają do Muzeum Narodowego w stolicy Dolnego Śląska.