Redakcja Polska

Polskie organizacje włączają się w pomoc dla Afganistanu

01.09.2021 11:55
Polska Akcja Humanitarna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna i Caritas Polska rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na ten cel.
Audio
  • Polskie organizacje z pomocą dla Afganistanu - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Trudna sytuacja w Afganistanie
Trudna sytuacja w Afganistanie Foto: PAP/EPA/STRINGER

Od kilku tygodni, kiedy trwała jeszcze ofensywa talibów, sytuacja humanitarna w Afganistanie szybko się pogarszała. Zwycięstwo islamistów i przejęcie przez nich władzy w kraju spowodowało, że choć rośnie liczba ludzi potrzebujących pomocy, to coraz mniej jest możliwości jej udzielenia. Mówi o tym Polskiemu Radiu Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Organizacja zbiera pieniądze na leki i środki opatrunkowe dla klinik w prowincji Paktika i w mieście Mazar-i-Sharif. Polska Misja Medyczna wielokrotnie w ostatnich dwóch dekadach była obecna w Afganistanie.

Z kolei Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na pomoc dla afgańskich uchodźców na granicy Afganistanu i Tadżykistanu. Poinformowała o tym rzeczniczka organizacji Aleksandra Rutkowska.

Pierwszą polską organizacją, która rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Afganistanu była Polska Akcja Humanitarna. - Zbiórkę udało się uruchomić błyskawicznie - mówi Helena Krajewska. PAH nawiązała kontakt z jedną z organizacji działających na miejscu i sprawdza teraz możliwości pomocy.

Także Caritas rusza z pomocą Afgańczykom. Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki powiedział, że organizacja rozpoczęła zbiórkę funduszy na zakup żywności, pakietów higienicznych, zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych tym, którzy szukają schronienia w sąsiadującym z Afganistanem Pakistanie i tym, którzy docierają do Polski. Pomoc Caritas trafi do afgańskich uchodźców kilkoma drogami. Najwięcej Afgańczyków dostaje się do krajów sąsiadujących. Katarzyna Matej z Caritas Polska wyjaśniła, że organizacja będzie tam pomagać we współpracy z pakistańskim oddziałem Caritas.

Wyniszczony czterema dekadami wojen Afganistan od lat jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Ofensywa talibów dodatkowo spowodowała, że wielu cywilów zostało rannych, a tysiące osób uciekły z domów. Z chwilą przejęcia władzy przez talibów międzynarodowe organizacje wstrzymały fundusze pomocowe dla Afganistanu. To oznacza, że sytuacja gospodarcza kraju może znacznie się pogorszyć. Zagraniczna pomoc stanowiła dotąd 40 procent afgańskiego PKB.

IAR/ep

RB ONZ przyjęła rezolucję wzywającą talibów do zagwarantowania bezpiecznego wyjazdu z Afganistanu

31.08.2021 09:05
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek rezolucję, w której wezwała talibów do dotrzymania "zobowiązania się" zagwarantowania bezpiecznego wyjazdu tych, którzy chcą opuścić Afganistan, nie domagając się jednak strefy chronionej, którą proponowała Francja.

UE odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w zagrożeniach hybrydowych

01.09.2021 08:15
Unia Europejska odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w celach politycznych i do zagrożeń hybrydowych - tak brzmi fragment oświadczenia wynegocjowanego przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych po nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.

12 tys. uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach na Litwie. "Dbają o zachowanie tożsamości narodowej"

01.09.2021 12:00
W polskich szkołach na Litwie odbędą się dzisiaj uroczyste apele z okazji początku roku szkolnego. Uczniowie będą uczyć się stacjonarnie. Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Oprócz tego funkcjonują też liczne przedszkola z polskim językiem nauczania.