Redakcja Polska

Trwa społeczna mobilizacja. Polacy spieszą z pomocą uchodźcom z Ukrainy

01.03.2022 18:00
W pomoc ofiarom wojny na Ukrainie angażują się rząd, samorządy, organizacje pozarządowe, diecezje i osoby prywatne. Wspieramy przekazując konkretne dary rzeczowe, zbierając pieniądze i organizując pomoc medyczną. Uchodźcy, którzy nie mają się gdzie podziać, mogą też liczyć na zakwaterowanie.
Audio
  • Polacy spieszą z pomocą uchodźcom z Ukrainy - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uchodźcy po przyjeździe pociągiem na dworzec Warszawa Wschodnia
Uchodźcy po przyjeździe pociągiem na dworzec Warszawa WschodniaPAP/Paweł Supernak

Na granicę ruszyli prywatnymi samochodami mieszkańcy wielu polskich miast. Poruszeni tragedią ukraińskich matek i ich dzieci przywieźli dary rzeczowe, proponują też ukraińskim rodzinom mieszkanie i pomoc w przetrwaniu najtrudniejszych chwil. W pomoc włączają się kolejne instytucje czy organizacje.

Caritas Polska wsparła Caritas na  Ukrainie kwotą 100 tysięcy euro. - Działamy dwutorowo - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska. Trwa liczenie środków, zebranych przed kościołami w niedzielę. Kolejna zbiórka odbędzie się w Środę Popielcową.  

Zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy prowadzi Polski Czerwony Krzyż. Dary są przyjmowane w 60 miejscach w Polsce. - Zbierana jest przede wszystkim żywność długoterminowa – mówi dyrektor mazowieckiego PCK Honorata Krzywoń. Od czwartku w trybie ciągłym na Podkarpaciu pracują ratownicy PCK, którzy udzielają uchodźcom pomocy medycznej.

Środki medyczne dla ukraińskich ratowników i pomoc dla Ukraińskiego Czerwonego Krzyża oraz  lwowskiej obrony terytorialnej przekazali w niedzielę przedstawiciele Polskiej Misji Medycznej. Na przejście graniczne Hrebenne-Rawa Ruska dotarły m.in. produkty do natychmiastowej pomocy na szpitalnych oddziałach ratunkowych, m.in. antybiotyki i opatrunki. Prezes Polskiej Misji Medycznej Ewa Piekarska-Dymus zapewnia, że kolejne transporty są jużorganizowane.

Swoją bazę lokalową dla wojennych uciekinierów udostępnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Mamy około1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju – zapewnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W pomoc uchodźcom z Ukrainy włączają się banki w Polsce. Wiele z nich podjęło decyzje między innymi o zwolnieniu z opłat przelewów pieniędzy na Ukrainę. Wprowadzenie uproszczeń zapowiada prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.  

W celu koordynacji działań pomocowych rząd uruchomił specjalną stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl. Działa tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Można przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, a także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz. Codziennie aktualizowane dokumenty, informacje i aktualności z polskich diecezji, dotyczące pomocy ofiarom wojny, można też znaleźć na nowej podstronie Konferencji Episkopatu Polski „Kościół dla Ukrainy”.

IAR/ep

PAIH oferuje ukraińskim firmom bezpłatną przestrzeń biurową

01.03.2022 14:15
Od początku marca, małe i średnie firmy z Ukrainy mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oferuje bezpłatną przestrzeń biurową – poinformowała agencja we wtorkowym komunikacie.

Zbiórka na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Ważna inicjatywa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

01.03.2022 14:51
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na ofiary wojny w Ukrainie.

"Teraz wy udowodnijcie, że jesteście z nami, że jesteście Europejczykami". Mocne sowa Zełenskiego w PE

01.03.2022 17:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że nastał czas, aby członkowie Unii Europejskiej udowodnili, że są z Ukrainą, a tym samym, że "faktycznie są Europejczykami".