Redakcja Polska

Forbes sprawdził, kto najwięcej pomógł Ukrainie. Polska liderem rankingu

01.06.2022 15:35
Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym udzielania pomocy Ukrainie - poinformowała ukraińska edycja magazynu "Forbes". Autorzy zestawienia docenili m.in. wizyty przedstawicieli polskich władz na Ukrainie, działania na międzynarodowej arenie politycznej i udzielone Kijowowi wsparcie finansowe.
 Zaangażowanie osób, społeczeństwa, wolontariuszy jest niesamowite  mówi o Polakach pomagających Ukrainie Katarzyna Mikołajczyk, dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża
– Zaangażowanie osób, społeczeństwa, wolontariuszy jest niesamowite – mówi o Polakach pomagających Ukrainie Katarzyna Mikołajczyk, dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyżashutterstock.com

Magazyn przeanalizował działania wielu państw i na podstawie 11 kryteriów stworzył ranking pokazujący, które kraje najbardziej angażują się w pomoc. Pod uwagę wzięto m.in.: głosowanie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie żądania wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, uznanie działań Rosji wobec Ukrainy za ludobójstwo, wydalenie rosyjskich dyplomatów, wpisanie kraju przez Rosję na listę "państw nieprzyjaznych", udział w konferencji w bazie Ramstein w Niemczech w sprawie poparcia Ukrainy, wymiar pomocy finansowej udzielonej Ukrainie w kwotach bezwzględnych oraz jako odsetek PKB danego kraju, wizyty wysokich urzędników państwowych na Ukrainie w okresie od 24 lutego do 30 maja oraz sprzeciw wobec wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.

Jak wynika ze stworzonego w ten sposób rankingu, 40 krajów w sposób zauważalny pomaga Ukrainie stawiać opór rosyjskiej agresji - jedne dostarczają broń, inne wprowadzają antyrosyjskie sankcje, jeszcze inne pomagają finansowo lub wydalają rosyjskich dyplomatów. Pod uwagę wzięto również postawę rządu danego państwa, nie zawsze tożsamą z opinią obywateli. Jako przykład "Forbes" podaje Gruzję, gdzie rząd pomimo wielotysięcznych manifestacji poparcia dla Ukrainy nie podejmuje żadnych środków wobec Rosji.

97 na 100 punktów

Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Kraje, które uzyskały ponad 40 punktów, uznano za przyjazne wobec Ukrainy.

Pierwsze miejsce zajęła Polska, która uzyskała 97 punktów. Złożyło się na to: głosowanie w ONZ za wycofaniem wojsk rosyjskich, wprowadzenie sankcji wobec Rosji, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, udział w konferencji w Ramstein, wpisanie przez Rosję na listę państw wrogich, wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów, udzielenie pomocy w wysokości 3,1 mld dolarów (0,46 proc. PKB) oraz fakt, że zarówno prezydent, jak i premier Polski odwiedzili Ukrainę.

Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone (96 punktów), a podium zamyka Estonia (95). W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Łotwa (94), Kanada (88), Litwa 88), Wielka Brytania (88), Słowacja (82), Czechy (81) i zamykająca pierwszą dziesiątkę Portugalia z 78 punktami.

 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: pomoc Ukraina uchodźcy

Oryginalny mundur generała Stanisława Maczka trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski

01.06.2022 14:06
Oryginalny mundur dowódcy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka trafił w środę do zbiorów Muzeum Historii Polski. "Generał Maczek pozostał wierny honorowi polskiego munduru i polskiej racji stanu. Był wierny również swoim żołnierzom" - mówił na uroczystości dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

W drugiej połowie lipca wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny"

01.06.2022 14:44
Archiwum Akt Nowych razem z partnerami z Ukrainy przygotowało wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!!!". Ekspozycja składa się z rysunków polskich dzieci z 1946 roku, które są zapisem ich przeżyć z II wojny światowej oraz współczesnych rysunków ukraińskich dzieci, gromadzonych w ramach akcji "Mom I see war".

Dzień Dziecka w Borodziance. Mateusz Morawiecki spotkał się z rodzinami dotkniętymi wojną

01.06.2022 14:47
"W Borodziance na Ukrainie spotkałem się z dziećmi i rodzinami dotkniętymi wojną. Bardzo bym sobie życzył, by to był dla nich ostatni taki dzień dziecka, a następny mogli już spędzić we własnych domach i kraju, w którym panuje pokój" - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.