Redakcja Polska

"La Repubblica": rosyjska agentka w dowództwie NATO we Włoszech

26.08.2022 10:11
"Rosyjska agentka w NATO we Włoszech"- takim tytułem rzymski dziennik "La Repubblica" opatrzył w piątek artykuł na temat szpiegowskiej operacji Moskwy. Jak zaznacza gazeta, "agentka wywiadu wojskowego krążyła przez 10 lat między Rzymem a Neapolem, przenikając do dowództwa atlantyckiego oraz amerykańskiego" i weszła w relacje z dziesiątkami oficerów.
Żaden rosyjski agent nie zdołał do tej pory spenetrować tak głęboko kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - twierdzi włoska gazeta.
„Żaden rosyjski agent nie zdołał do tej pory spenetrować tak głęboko kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego” - twierdzi włoska gazeta.sashk0/shutterstock

"A potem odleciała do Moskwy" - opisuje włoska gazeta historię Adeli, czyli Marii Adeli Kuhfeldt. To rosyjska szpieg Olga Kołobowa.

"La Repubblica" pisze: "Uroczysta kolacja w kwaterze głównej NATO w Neapolu zgromadziła przy stołach wszystkich najważniejszych oficerów w towarzystwie małżonek oraz szacownych gości. Na początku dowódca poprosił o ciszę i zawołał: "Wznieśmy toast za Sojusz Atlantycki".

"Nie mógł sobie wyobrazić, że razem z nim kieliszek wzniosła agentka rosyjskich służb specjalnych, młoda uśmiechnięta kobieta w wieczorowej sukni: protagonistka najbardziej spektakularnej operacji szpiegowskiej, przeprowadzonej przez Moskwę w naszym kraju"- dodaje gazeta.

10-miesięczne śledztwo

Artykuł jest rezultatem trwającego 10 miesięcy śledztwa rzymskiej gazety, a także portalu śledczego Bellingcat, "Der Spiegel" i "Insider".

Grupa dziennikarzy zrekonstruowała tajną misję 30-latki, urodzonej w Peru córki Niemca. Kobieta, jak ustalili, zdołała przeniknąć do personelu bazy NATO i VI floty USA. Do Włoch wjechała z rosyjskim paszportem, który "należy do tej samej serii specjalnej wykorzystywanej przez GRU, czyli wywiad wojskowy na rozkazach Kremla" - podkreślono.

Dziennikarze nie zdołali ustalić, jakie informacje zebrała agentka i czy udało jej się zainfekować wirusem informatycznym telefony i komputery swoich przyjaciół.

Według reporterów śledczych pewne jest natomiast to, że kobieta nawiązała kontakt z ważnymi osobistościami z NATO i amerykańskiej Marynarki Wojennej.

"Żaden rosyjski agent nie zdołał do tej pory spenetrować tak głęboko kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - twierdzi włoska gazeta.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja Włochy szpieg

Rosja grabi Ługańsk ze zboża. Wywożone są całe tegoroczne plony

25.08.2022 14:12
Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

"Kolejny akt państwowego terroryzmu". Stanisław Żaryn o dewastacji cmentarza AK w Surkontach

25.08.2022 15:18
Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, napisał, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Na twitterze zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie"

26.08.2022 09:25
Jak zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki, po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Rosjanie po raz kolejny zaatakowali elektrownię w czwartek.