Redakcja Polska

Zachodnie sankcje działają. Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy

31.08.2022 14:39
Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy. To efekt zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.
Rosja - sankcje wpływają na portfele Rosjan i ich zatrudnienie
Rosja - sankcje wpływają na portfele Rosjan i ich zatrudnieniePAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Według sondażu firmy "Alfa Strachowanie" przytoczonego przez portal "Meduza" - ok. 80 proc. Rosjan przyznało, że całkowicie lub częściowo straciło swoje oszczędności. Ma to związek z sankcjami nałożonymi na rosyjski system bankowy i gospodarczy przez kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i inne państwa potępiające agresję Moskwy na Ukrainę.

Niezależni eksperci przypominają, że rosyjskie firmy nie mogą sprowadzać z zagranicy urządzeń, podzespołów, produktów spożywczych i innych towarów codziennego użytku. Zachodnie kraje zablokowały też Rosji dostęp do nowoczesnych technologii.

Odpływ z rosyjskiego rynku zachodnich inwestorów spowodował ograniczenie liczby miejsc pracy. Jak podał portal "Meduza", firmy reklamowo - promocyjne masowo zwalniają pracowników, część zakładów przemysłowych wysyła personel na urlopy, albo wręcza wypowiedzenia.

Eksplozje na Krymie

9 sierpnia doszło do eksplozji na lotnisku wojskowym Saki koło Nowofedoriwki, w wyniku czego zniszczonych lub uszkodzonych zostało około 20 rosyjskich samolotów.

Natomiast 16 sierpnia wybuchł pożar w podstacji transformatorowej w mieście Dżankoj i doszło do detonacji magazynu amunicji w pobliskiej wsi Majske.

Rosja anektowała Krym w 2014 roku; wspólnota międzynarodowa uznała aneksję na nielegalną. Od czasu inwazji Kremla na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, półwysep jest zapleczem wojsk agresora atakujących terytoria południowej Ukrainy.

IAR/ho

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają. 

Josep Borrell: Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać

30.08.2022 12:16
W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. Jak przekazał Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, szefowie resortów obrony mogą porozumieć się w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii.

Paweł Soloch: ofensywa ukraińska tematem wiodącym spotkania w BBN

30.08.2022 14:00
Tematem wiodącym spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego była Ukraina w momencie, gdy rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa ukraińska - podkreślił we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Według niego to,czy ofensywa okaże się punktem zwrotnym wojny, zależy od jej powodzenia.

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Ostatni przywódca ZSRR

30.08.2022 23:00
W wieku 91 zmarł Michaił Gorbaczow - ostatni przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1990. Władzę w ZSRR sprawował w latach 1985-1991. O jego śmierci poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.