Redakcja Polska

Kolejne protesty przeciw mobilizacji w Rosji. Zatrzymano ponad 1300 osób

25.09.2022 13:49
W wielu miastach Rosji trwają protesty przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez Władymira Putina w środę. Największe demonstracje zorganizowano w Moskwie i Petersburgu.
Rosja: Kolejny dzień protestów przeciw mobilizacji
Rosja: Kolejny dzień protestów przeciw mobilizacjiPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Większość demonstracji zostało brutalnie rozbitych przez policję i służby porządkowe. Dziś w 38 miastach zatrzymano ponad 1300 osób, z których ponad 700 trafiło do aresztu. W wielu przypadkach świadkowie mówią o pobiciach zatrzymanych, albo o zatrzymywaniu przypadkowych osób przebywających w pobliżu antywojennych demonstracji.

Ucieczka z Rosji

Decyzja o powołaniu 300 tysięcy rekrutów została skrytykowana przez niektórych komentatorów dotychczas popierających politykę Kremla. Zwracają oni uwagę na chaos panujący w punktach rekrutacyjnych oraz na powoływanie do armii mężczyzn bez przeszkolenia wojskowego. Pojawiają się również informacje o wysyłaniu listów mobilizacyjnych do pielęgniarek czy położnych, oraz do osób nieżyjących.

Ogłoszenie częściowej mobilizacji spowodowało masowe wyjazdy młodych ludzi z Rosji. Na granicach z krajami przyjmującymi Rosjan bez wiz ustawiają się kolejki chętnych do wyjazdu.

Duża mobilizacja w Rosji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Nowaja Gazeta Europa", Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zamierza zmobilizować nawet milion osób. Rosyjski dziennik opozycyjny powołał się na anonimowe źródło w administracji prezydenta Władimira Putina.

W opinii informatora takie dane mają znajdować się w utajnionym siódmym paragrafie rozporządzenia Władimira Putina o "częściowej mobilizacji". Z kolei wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył dziennikarzom, że ministerstwo obrony planuje zmobilizować 300 tysięcy osób.

IAR/ho

W obwodzie chersońskim ludzie zmuszani do głosowania za członków rodziny na pseudoreferendum

24.09.2022 14:15
"Drugi dzień teatru absurdu" - napisał o przebiegu pseudoreferendum Jurij Sobolewski, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz obwodu chersońskiego.

W Rosji zaczęły się zatrzymania na protestach przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie

24.09.2022 13:51
Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd.

Szef MON: powołujemy Komponent Ochrony Pogranicza. Wojsko wesprze Straż Graniczną

25.09.2022 10:00
- Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Ochrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Komisja Europejska przygotowuje nowy pakiet sankcji. Co ma się znaleźć na liście restrykcji?

25.09.2022 09:30
Sankcje wobec Rosji obejmujące import i eksport o wartości kilkunastu miliardów euro są wśród wstępnych propozycji Komisji Europejskiej - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Teraz Komisja sonduje w unijnych krajach poparcie dla swoich pomysłów i najnowszego pakietu restrykcji.