Redakcja Polska

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.
Polacy popierają wszelaką możliwą pomoc naszego kraju Ukrainie
Polacy popierają wszelaką możliwą pomoc naszego kraju Ukrainieshutterstock/Olha Solodenko

Mark Brzezinski podkreślał we wtorek w rozmowie z PAP, że Polacy pomagając Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy pokazali szybką zdolność do mobilizacji. "I chciałem to raz jeszcze podkreślić, że daje to nadzieję na szeroką odnowę kraju, wzbudzenie takiego potencjału, żeby Polska kwitła i to dzięki właśnie tej szybkiej mobilizacji" - mówił ambasador.

Według niego, jest "to niesłychanie ważny moment w historii polskiego kraju".

Nagroda Nobla dla Polski?

Pytany, czy Polska za okazaną Ukrainie i Ukraińcom pomoc powinna dostać Pokojową Nagrodę Nobla. "W Polsce obserwowaliśmy szybką mobilizację Polaków, by pomóc uchodźcom w obliczu masowego ich exodusu. Niestety to nie będzie ostatni raz, kiedy będziemy obserwowali taki napływ uchodźców. Ale nikt nie będzie w stanie ignorować tego, co Polacy zrobili, jak bardzo się zmobilizowali, jak bardzo pomogli, dając każdemu z nich dach nad głową i posiłek" - zaznaczył Brzezinski.

"Z pewnością uważam, że to zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla" - oświadczył ambasador. Oczywiście - jak dodał - "jest troszeczkę nieobiektywny, bo jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce". "Ale mogę powiedzieć w imieniu wszystkich Amerykanów, że jesteśmy ogromnie wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom" - powiedział.

Brzeziński: Polska celem rosyjskiej dezinformacji

Brzezinski został też zapytany, czy Polska narażona jest na ataki dezinformacyjne ze strony Rosji. "Polska jest celem rosyjskiej dezinformacji. Widzimy jej przykłady w całym kraju, ale Polacy są inteligentni, mają taki szósty zmysł, ponieważ byli już celem propagandy i dezinformacji w przeszłości, więc są na to uwrażliwieni" - odpowiedział dyplomata.

Według niego, Polacy wiedzą, że działania mają większy wydźwięk niż słowa. "Wiedzą, że uchodźcy ukraińscy nie odbierają im miejsc pracy, tak naprawdę uchodźcy ukraińscy pomagają stymulować polską gospodarkę. Na przykład w sektorze technologicznym i w niektórych innych sektorach gospodarki" - powiedział Brzezinski.

Ambasador zwracał uwagę, że Polacy i Amerykanie są bliżej siebie niż kiedykolwiek w przeszłości. "Jesteśmy bardziej zjednoczeni, jeśli chodzi o współpracę militarną, współpracę w zakresie wysiłków humanitarnych, naszej współpracy biznesowej, naszych wartości" - mówił Brzezinski.

Cały wywiad pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1436214,ambasador-usa-w-polsce-dla-pap-ukraina-wygra-wojne-nie-ma-zadnej. 

PAP/dad

Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski

27.09.2022 15:19
Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według amerykańskiego dyplomaty informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są kluczem do dostatku polskich obywateli. 

Duński "Politiken" o Baltic Pipe: dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji

28.09.2022 09:17
Dla Polaków ważna jest niezależność od Rosji - pisze w środę duński dziennik "Politiken" w relacji z otwarcia duńsko-polskiego gazociągu Baltic Pipe. "To było polskie marzenie. Chcieliśmy zamienić gaz ze wschodu na gaz z zachodu" - cytuje gazeta prezydenta RP Andrzeja Dudę.

CIA już latem ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na gazociągi Nord Stream

28.09.2022 10:24
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim - pisze we wtorek niemiecki tygodnik „Spiegel”, powołując się na własne ustalenia.