Redakcja Polska

"Nigdy jeszcze nie doświadczyliśmy takiej fali ataków". Rosyjscy hakerzy uderzają w Mołdawię

19.11.2022 09:33
W rozmowie z kiszyniowskimi mediami przewodniczący mołdawskiego parlamentu Igor Grosu poinformował, że "Republika Mołdawii jest celem zmasowanych, prowadzonych z Rosji ataków cybernetycznych, głównie na infrastrukturę państwową".
Republika Mołdawii jest celem zmasowanych, prowadzonych z Rosji ataków cybernetycznych, głównie na infrastrukturę państwową
Republika Mołdawii jest celem zmasowanych, prowadzonych z Rosji ataków cybernetycznych, głównie na infrastrukturę państwową Gorodenkoff/Shutterstock

Jak wskazał polityk, śledztwo w tej sprawie potwierdziło, że ataki hakerskie realizowane są z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Sprecyzował, że pierwsze ataki na infrastrukturę państwową Mołdawii pojawiły się jesienią 2021 r. i dotyczyły m.in. urzędników państwowych.

- Nigdy jeszcze w historii naszego kraju nie doświadczyliśmy takiej fali ataków cybernetycznych. Ich celem była zarówno korespondencja urzędników państwowych, jak też systemy komputerowe. Zaatakowana została cała nasza infrastruktura krytyczna - powiedział Grosu.

Zdaniem szefa parlamentu Mołdawii prowadzone z Rosji ataki cybernetyczne "są skierowane przeciwko europejskiemu kursowi", jaki obrały władze w Kiszyniowie ubiegając się o członkostwo w UE.

Wysocy rangą urzędnicy na celowniku

W piątek kiszyniowski portal Stiri podał, że ofiarą niedawnych ataków hakerskich padło co najmniej sześciu wysokich rangą urzędników państwowych z Mołdawii. Wśród nich jest minister spraw wewnętrznych Ana Revenco.

W ocenie szefa służb wywiadowczych Mołdawii (SIS) Alexandru Musteaty za pojawiającymi się w listopadzie włamaniami na konta w sieci Telegram polityków z tego kraju stoi prawdopodobnie Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB), spadkobierczyni KGB.

 

IAR/PAP/dad

Robert Lewandowski: przygotowuję się, jakby to miał być mój ostatni mundial

18.11.2022 16:05
- Przygotowuję się, jakby to miał być mój ostatni mundial, ale nie wiem, czy tak będzie - przyznał kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski na pierwszej konferencji prasowej po przylocie do Kataru.

Dochodzenie ws. wybuchu w Przewodowie. Premier: jak będzie trzeba, polscy śledczy pojadą na Ukrainę

19.11.2022 11:00
- Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji rakiety w Przewodowie udadzą się na Ukrainę - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy współpracować, także ze stroną ukraińską. Chcemy wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości - zaznaczył szef rządu.

Spór o fundusze z KPO. Szynkowski vel Sęk: dialog Polski z Komisją trwa

19.11.2022 09:53
- Dialog Polski z Komisją trwa - tak mówił minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli po rozmowach w sprawie odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.