Redakcja Polska

Rosjanie wykorzystują zachodnie mikroprocesory do naprowadzania rakiet na ukraińskie miasta

25.11.2022 18:16
Rosyjskie rakiety osiągają cele dzięki współrzędnym, które są określane przez rosyjski system nawigacyjny GLONASS. Jest on obsługiwany dzięki procesorom produkowanym przez zachodnie firmy - poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.
Rosjanie ostrzeliwują Chersońszczyznę
Rosjanie ostrzeliwują ChersońszczyznęBernat Armangue/Associated Press/East News

Z powodu zmasowanego ataku rakietowego dokonanego w środę przez Rosję, wymierzonego w infrastrukturę energetyczną i cywilną, większość ukraińskich miast została odcięta od prądu. Rosyjskie rakiety trafiły też w budynki mieszkalne, zabijając 10 osób - zaznaczył ukraiński wywiad (HUR).

Do naprowadzania rakiet Rosja używa własnego systemu GLONASS, będącego analogiem systemu GPS. GLONASS powstał w 1982 roku na polecenie ministerstwa obrony ZSRR. Obecnie jest wykorzystywany głównie do naprowadzania pocisków na ukraińskie miasta - podkreślił HUR.

HUR poinformował, że w rosyjskim systemie nawigacyjnym jest słaby punkt - GLONASS zależy od mikroprocesorów produkowanych przez zagraniczne firmy. Rosyjskie rakiety i drony mają wyprodukowane na zachodzie mikroprocesory obsługujące system - zwykle są to czipy cywilne, ale Rosjanie używają ich do celów wojskowych. Czipy odbierają i przetwarzają współrzędne z systemu GLONASS, a pociski wykorzystują te informacje do nawigacji w przestrzeni powietrznej oraz do namierzania ukraińskiej infrastruktury cywilnej i energetycznej.

Lista firm

HUR wymienił zagraniczne firmy, które nadal produkują mikroprocesory obsługujące system GLONASS. W USA są to: Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, Trimble oraz Cavli Wireless. Wśród producentów szwajcarskich - u-blox AG oraz STMicroelectronics. Z Kanady to przedsiębiorstwa Sierra Wireless i NovAtel. Ukraiński wywiad podał też nazwy jednej firmy brytyjkiej (Antenova) i jednej belgijskiej (Septentrio).

Rosja nadal kupuje te mikroprocesory za pośrednictwem podstawionych firm i dystrybutorów. Są one wykorzystywane w dronach Orlan-10 i Shahed-136, wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych Tornado i Smiercz, pociskach Iskander, Kalibr i Kindżał, a także rakietach manewrujące X-101, X-555, X-38, X-59MK i X-31 - powiadomił HUR.

Bez produkowanych za granicą chipów obsługujących GLONASS, Rosjanie będą musieli od podstaw stworzyć własną mikroelektronikę. Kontrola eksportu i kontrola przez producentów w tym przypadku nie zadziała, bo Rosja ciągle wymyśla nowe sposoby na omijanie sankcji i zakup technologii - zaznacza HUR. Zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swoich produktów na zdolności obronne Rosji, zaprzestać produkcji chipów z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacyjnego ze wszystkich swoich urządzeń - podkreślił ukraiński wywiad.


PAP/dad

85 lat temu podniesiono banderę na niszczycielu ORP Błyskawica

25.11.2022 16:15
25 listopada 1937 roku niszczyciel ORP "Błyskawica" stał się okrętem Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w Cowes w Anglii na jednostce została podniesiona biało-czerwona bandera, po czym pierwsza załoga, dowodzona przez komandora porucznika Tadeusza Podjazd-Morgensterna, przeprowadziła okręt do Gdyni. 1 grudnia 1937 roku odbyło się jego oficjalne powitanie. 

Rzecznik MSZ o Patriotach: wspieramy prezydenta i rząd w działaniach dot. wzmocnienia polskiej obronności

25.11.2022 16:00
MSZ zapewnia o wsparciu prezydenta i rządu w działaniach dotyczących wzmocnienia polskiej obronności - to stanowisko ministerstwa w sprawie rozmieszczenia niemieckich zestawów obrony powietrznej Patriot. Z propozycją przekazania takich systemów Polsce zwróciły się kilka dni temu władze niemieckie.

Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

25.11.2022 15:45
Ekspozycję, prezentującą dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu. m.in. Marcina Zaleskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i Józefa Simmlera, otworzył prezydent Andrzej Duda.