Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie ujawniła słabości rosyjskich batalionowych grup taktycznych

29.11.2022 10:16
Rosja odchodzi od rozmieszczania na Ukrainie wojsk w formie batalionowych grup taktycznych, które przez ostatnie 10 lat odgrywały ważną rolę w jej doktrynie wojennej, bo wojna ujawniła słabości tej koncepcji - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Brytyjskie MON: Chersoń nadal ostrzeliwany przez rosyjską artylerię
Brytyjskie MON: Chersoń nadal ostrzeliwany przez rosyjską artylerięPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W codziennej aktualizacji wywiadowczej resortu poinformowano, że w ostatnich trzech miesiącach siły rosyjskie na Ukrainie prawdopodobnie w dużej mierze przestały być rozmieszczane w formie batalionowych grup taktycznych (BGT).

"Koncepcja BGT odgrywała ważną rolę w rosyjskiej doktrynie wojennej przez ostatnie 10 lat, a bataliony były zintegrowane z pełnym zakresem pododdziałów wspierających, w tym pancernych, rozpoznawczych i (w odróżnieniu od zwykłej praktyki zachodniej) artylerii. Kilka wewnętrznych słabości koncepcji BGT ujawniło się w dotychczasowych intensywnych, zakrojonych na szeroką skalę walkach na Ukrainie" - napisano.

"Stosunkowo niewielki udział bojowej piechoty w BGT często okazywał się niewystarczający. Zdecentralizowana dystrybucja artylerii nie pozwoliła Rosji w pełni wykorzystać przewagi w liczbie posiadanych dział, a niewielu dowódców BGT było w stanie elastycznie wykorzystywać nadarzające się okazje w sposób, do jakiego model BTG został zaprojektowany" - wskazano. 


PAP/dad

Paweł Jabłoński w Brukseli apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków

28.11.2022 13:44
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował w Brukseli o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy. Podkreśla, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić ze skonfiskowanych rosyjskich majątków.

Pół Kijowa nie ma prądu. Ukraina testuje import energii z Rumunii

28.11.2022 16:40
Połowa Kijowian nie ma prądu. To efekt rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę. Ostatni taki ostrzał miał miejsce w zeszłą środę. Jego skutki odczuwane są w ukraińskiej stolicy do dziś. Władze zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Jednocześnie Ukraińcy próbują dywersyfikować dostawy prądu. Państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii. 

Konfiskata majątku za łamanie sankcji wobec Rosji. KE pracuje nad przepisami

29.11.2022 09:44
Komisja Europejska ma w najbliższych dniach przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje. Kraje członkowskie zdecydowały już, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada na Rosję restrykcje za agresję na Ukrainę.