Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: dezinformacja Kremla uwiarygadnia agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki

04.12.2022 09:30
Dezinformacja i propaganda Kremla uwiarygadniają trwającą dziesiąty miesiąc agresję na Ukrainę za pomocą religii i etyki - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
Stanisław Żaryn
Stanisław ŻarynPAP/Paweł Supernak

Stanisław Żaryn powiedział, że nadawanie duchowego znaczenia napaści jest jednym charakterystycznych nurtów w rosyjskiej propagandzie.

Minister w KPRM wskazał, że jedną z osób, która cynicznie wykorzystuje metafizykę do szerzenia kłamstw w kontekście agresji na Ukrainę jest zaangażowany w szerzenie putinowskiej narracji właściciel propagandowej telewizji Cargrad (tsargrad.tv) i jeden ze sponsorów działań zbrojnych Konstantin Małofiejew.

"W wywiadzie dla Cargrad oligarcha kłamliwie przekonuje, że konflikt na Ukrainie to "święta wojna" popierającej "prawdziwe wartości Rosji z globalnym złem" reprezentowanym przez Zachód, a przede wszystkim USA" - powiedział  sekretarz stanu w KPRM.

Stanisław Żaryn wskazał, że realizując propagandowe cele Kremla, Małofiejew mówi, iż Ukraina to "zachodni projekt" i "pseudopaństwo", istniejące dzięki zagranicznym dotacjom, pozbawione koniecznej dla istnienia imperialnej idei i zarządzane przez "juntę". Ukraina jest polem "świętej bitwy", a naród ukraiński jej ofiarą - twierdzi Małofiejew. Obarcza przy tym odpowiedzialnością za rozpętanie wojny przeciwko własnemu narodowi - prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Propagandzista Moskwy ocenia, że działania Rosji na Ukrainie "to konieczność, która ma zapewnić jej bezpieczeństwo", a samą Rosję nazywa "Trzecim Rzymem", którego potęga wynikać ma z idei imperialnej i posiadanej broni atomowej - relacjonował Stanisław Żaryn.

Wzorem natchnionych propagandystów, jak Aleksandr Dugin, Małofiejew forsuje tezę, że ideologia i imperializm to trzon rosyjskiego państwa, a Ukraina bez Rosji nie ma prawa istnieć.

Ideologia, religia, tradycyjne wartości, które rzekomo niesie za sobą Rosja, to jedne z wielu czynników używanych przez propagandę Kremla do tłumaczenia agresywnych działań wobec Ukrainy - wskazał pełnomocnik. 

"Po raz kolejny Rosja prezentowana jest jako kraj, którego bezpieczeństwu zagraża Zachód, walczy o przetrwanie, a jednocześnie ratuje Ukrainę i naród ukraiński przed globalnym złem i szkodliwymi "antywartościami Zachodu" - ocenił.

"Kłamstwa, które głosi Małofiejew mają służyć mobilizacji społeczeństwa, zwiększeniu poparcia dla działań wojennych przeciwko Ukrainie i dalszej demonizacji Zachodu" - dodał w rozmowie z PAP minister w KPRM.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Agresja Kremla na ten kraj trwa dziesiąty miesiąc - mija jej 283 dzień. 

PAP/ks

 

Żaryn: destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

01.12.2022 11:35
- W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosja to dziś państwo zbrodnicze". Andrzej Duda ostrzega przed uznaniem rosyjskich zdobyczy

01.12.2022 14:31
Prezydent Andrzej Duda mówił w Łodzi, że decyzja o inwazji na Ukrainę zapadła na Kremlu w Moskwie i aktywność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie była w stanie tego zmienić.

Działania ofensywne Rosjan ograniczone. Brakuje im amunicji, mają kłopoty logistyczne

02.12.2022 13:14
Brytyjski wywiad ocenia, że rosyjskim wojskom na Ukrainie zaczyna brakować amunicji, co ogranicza ich działania ofensywne przeciwko Ukraińcom.

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

03.12.2022 12:52
- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.