Redakcja Polska

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Mariupolu odkryto ponad 10 tysięcy nowych grobów

22.12.2022 15:51
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziennikarze Associated Press naliczyli co najmniej 10 300 nowych grobów w tymczasowo okupowanym Mariupolu i jego okolicach - większość z nich na cmentarzu Stary Krym. Te dane AP podaje na podstawie analiz zdjęć satelitarnych od początku marca do grudnia.
W okupowanym przez rosyjską armię Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy pojawia się coraz więcej miejsc zbiorowego pochówku
W okupowanym przez rosyjską armię Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy pojawia się coraz więcej miejsc zbiorowego pochówkuPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Dziennikarze zmierzyli każdy fragment gruntu rozbudowanego cmentarza i oszacowali, że łączna powierzchnia zajmowana przez nowe groby wynosi ponad 51,5 tysiąca metrów kwadratowych.

Eksperci obejrzeli materiały z dronów, na których widać, jak Rosjanie używają ciężkiego sprzętu do kopania długich rowów, a następnie ich zasypywania. Groby wyglądały jak kurhany, czasem z drewnianymi krzyżami z nazwiskami i datami, ale przeważnie z odręcznymi numerami na małych tabliczkach. Kilka grobów oznaczono wieloma numerami, co wskazuje na obecność tam więcej niż jednego ciała.

Dziennikarze agencji AP przeanalizowali także nagrania wideo, aby policzyć liczbę grobów w poszczególnych częściach cmentarza - jest to średnio około jednego grobu na każde sześć metrów kwadratowych. Następnie zastosowali tę liczbę do całkowitego obszaru, na którym wykopano nowe groby. Tę samą metodologię wykorzystano do zbadania dwóch mniejszych cmentarzy w pobliżu Mariupola, we wsiach Manhusz i Wynohradne, w których od marca wykopywano podobne masowe groby.

Według słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ofiarami rosyjskiej agresji w Mariupolu padły dziesiątki tysięcy osób, ale dokładna liczba zabitych zostanie ustalona dopiero po wyzwoleniu miasta.

IAR/dad

Ambasador Polski na Ukrainie odznaczony ukraińskim Krzyżem Zasługi. "Dziękuję za wysokie wyróżnienie"

22.12.2022 14:27
Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki odznaczony ukraińskim Krzyżem Zasługi. Polskiego dyplomatę odznaczył dowódca Armii Ukrainy Walerij Załużnyj.

Komisja Europejska zgodziła się na wsparcie dla firm działających na polskim rynku gazu

22.12.2022 15:07
Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Szef MON Mariusz Błaszczak: Patrioty sprawdzą się na Ukrainie

22.12.2022 15:18
Decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed atakami terrorystycznymi rosyjskimi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy - powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.