Redakcja Polska

Liczba prób wdarcia się do Polski maleje z miesiąca na miesiąc. Nowe dane Straży Granicznej

30.12.2022 17:00
Z Białorusi do Polski próbowały w czwartek nielegalnie przedostać się dwadzieścia cztery osoby - poinformowała Straż Graniczna. Pięć osób podchodziło pod barierę graniczną, a następnie wycofało się na Białoruś.
StrażGraniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią
Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z BiałorusiąTwitter.com/@Straz_Graniczna

24 osoby, które próbowały sforsować granicę białorusko-polską, to obywatele Iraku i Afganistanu. Na terenie działania Posterunku Straży Granicznej Michałowo po pościgu za pomocnictwo zatrzymano w czwartek jednego Białorusina. Mężczyzna przewoził pięciu obywateli Afganistanu.

Z danych Straży Granicznej wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie ponad 15,3 tys.


Prace nad budową zapory

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

SG poinformowała, że uruchomiony został kolejny odcinek bariery elektronicznej o długości 17,6 km na terenie placówek granicznych w Nowym Dworze i Lipsku. Obecnie bariera ma łączną długość 72 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Do końca roku mają być oddane kolejne jej dwa odcinki o długości 17,2 oraz 18,1 km.

Strefa zakazu zbliżania się

Od 1 lipca do 31 grudnia na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG.

Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 


IAR/PAP/dad

"Każda pomoc potrzebna na wczoraj". Szef MSZ Ukrainy apeluje m.in. o kolejne dostawy sprzętu

30.12.2022 14:00
W wywiadzie dla brukselskiego portalu informacyjnego Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że "kiedy walczysz na wojnie, wszelka pomoc jest potrzeba na wczoraj". Zaapelował do UE o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza coraz skuteczniejsza

30.12.2022 15:03
Ukraińska obrona przeciwlotnicza staje się coraz bardziej skuteczna - uważają tamtejsi eksperci. Podczas wczorajszego rosyjskiego zmasowanego ataku Ukraińcom udało się strącić zdecydowaną większość rosyjskich rakiet. Szczelność ukraińskiej obrony może jeszcze bardziej wzrosnąć wraz z przybyciem nad Dniepr systemu obrony Patriot.