Redakcja Polska

Duży cios w Grupę Wagnera. "18 najemników zlikwidowanych, ponad 20 rannych"

08.01.2023 07:00
W walkach pod Bachmutem, w obwodzie donieckim, ługański oddział Państwowej Służby Granicznej Ukrainy zlikwidował co najmniej 18 najemników z Grupy Wagnera - podała Ukraińska Prawda, powołując się na źródła z pierwszej linii frontu na wschodzie kraju.
Ukraińska Prawda: 18 najemników z Grupy Wagnera zlikwidowała pod Bachmutem straż graniczna Ukrainy
Ukraińska Prawda: 18 najemników z Grupy Wagnera zlikwidowała pod Bachmutem straż graniczna UkrainyGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Ponad 20 wagnerowców zostało rannych. Bachmut jest w ostatnich tygodniach najgorętszym punktem walk w wojnie, którą 24 lutego 2022 roku rozpoczęła Rosja, najeżdżając zbrojnie sąsiednią Ukrainę. Grupa Wagnera to kierowana i finansowana przez biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatna armia. Prigożyn, zwany kucharzem Putina z uwagi na to, że dostarczał catering na Kreml, w ostatnich tygodniach werbuje najemników wśród kryminalistów w rosyjskich zakładach karnych.

Walki nie ustają

W sobotę  chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzili Boże Narodzenie, ale mimo to walki nie ustają, choć w czwartek Władimir Putin polecił swojemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu ogłoszenie rozejmu na linii frontu na Ukrainie od godz. 12 w piątek do godz. 24 w sobotę. Władze w Kijowie oceniły te deklaracje jako manewr propagandowy, mający na celu wzmocnienie wojsk rosyjskich przed kolejnymi atakami przeciwko Ukrainie.

318 dzień wojny

Sobota była 318. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sztab generalny przekazał, że pomimo ogłoszenia przez Władimira Putina zawieszenia broni na czas prawosławnych świąt, rosyjskie wojska dokonują ostrzałów ukraińskich celów cywilnych. Według informacji sił zbrojnych Ukrainy agresor przeprowadził 7 ataków rakietowych, a ponad 75 miejscowości zostało dotkniętych ostrzałami artyleryjskimi. Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w kierunkach Bachmutu, Awdijiwki i Łymanu.

PAP/ho

Będzie kolejna mobilizacja w Rosji? "Guardian": to nawet 500 tys. poborowych

07.01.2023 09:55
Rosja zamierza zarządzić w styczniu mobilizację dodatkowych 500 tys. poborowych - podał w piątek brytyjski "Guardian", powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Przedstawiciele ukraińskiego wojska są zdania, że jeśli ta " końcowa kampania' okaże się fiaskiem Kremla to "Putin się załamie".

Zachód dozbraja Ukrainę. "RND": pierwsze Mardery, Bradleye i AXX-y w drodze na front

07.01.2023 12:02
Zachód kontynuuje uzbrajanie Ukrainy – USA, Francja i Niemcy potwierdziły dostawę nowych pojazdów opancerzonych dla ukraińskiej armii. Ile sprzętu będzie, w czym pomoże on broniącej się armii i kiedy dotrze na Ukrainę – dostępne informacje zebrał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Mateusz Morawiecki: nasze zabiegi przyczyniły się do przekazania Ukrainie ciężkiego sprzętu

07.01.2023 18:18
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zabiegi dyplomatyczne Polski przyczyniły się do przekazania Ukrainie najpotrzebniejszego ciężkiego sprzętu przez Zachód. Chodzi m. in. o zestawy obrony powietrznej Patriot.