Redakcja Polska

Podlascy i litewscy terytorialsi przeprowadzą wspólne szkolenia

22.01.2023 14:19
Podlascy i litewscy terytorialsi będą wspólnie się szkolić. To kolejna inicjatywa, którą podejmują w ostatnich latach formacje obrony terytorialnej z Polski i Litwy.
Audio
  • Rzecznik podlaskiej brygady OT kapitan Łukasz Wilczewski mówi, co zawiera porozumienie podpisane przez strony (IAR)
Szef MON: WOT liczą już 36 tys. żołnierzy
Szef MON: WOT liczą już 36 tys. żołnierzyTwitter/@terytorialsi

Rzecznik podlaskiej brygady OT kapitan Łukasz Wilczewski mówi, że porozumienie podpisane przez strony przewiduje wspólne ćwiczenia, głównie strzelania strzelców wyborowych i saperów oraz wspólne inicjatywy sportowe. Działalność taką polscy i litewscy żołnierze prowadzą od 2018 roku.


Posłuchaj
00:20 12159736_1.mp3 Rzecznik podlaskiej brygady OT kapitan Łukasz Wilczewski mówi, co zawiera porozumienie podpisane przez strony (IAR)

 


Litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju działają od ponad 30 lat. Żołnierze szkolą się podobnie, jak polscy terytorialsi - głównie w dni wolne od pracy, czyli w weekendy. Litewscy ochotnicy odbywają około 30 takich szkoleń w roku. Wojska ochotnicze liczą u naszych sąsiadów z Litwy ponad 5600 żołnierzy.

IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki: Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez Niemiec

22.01.2023 11:29
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować mniejszą koalicję państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy". - Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez - podkreślił.

160. rocznica Powstania Styczniowego. Andrzej Duda: Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium

22.01.2023 12:45
Prezydent Andrzej Duda umieścił na Twitterze wpisy przypominające o 160-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wzrasta presja na Berlin ws. Leopardów dla Ukrainy. Media w Belgii: szczególnie nalega na to Polska

22.01.2023 13:11
Rośnie presja na Niemcy w sprawie zgody na dostarczenie czołgów Leopard 2 na Ukrainę - pisze w niedzielę belgijski dziennik "Het Nieuwsblad". Zdaniem gazety szczególnie mocno na to naciskają Polska i kraje bałtyckie. "Berlin ciągle obawia się urazić Rosję" – ocenia z kolei profesor Dirk Rochtus, ekspert ds. międzynarodowych.