Polskie Radio
Section05
Terytorialsi

Minister Moskwa: bezpieczeństwo państwa to kwestia o najwyższym priorytecie

Z okazji Święta Wojska Polskiego minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podziękowała we wtorek żołnierzom za ich wysiłek, poświęcenie i codzienną służbę dla ojczyzny. Z kolei minister aktywów państwowych Jacek Sasin życzył żołnierzom spokojnej służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie wojsko Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023 służby i bezpieczeństwo Anna Moskwa żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej WOT Terytorialsi Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość PiS

Dowódca WOT złożył życzenia żołnierzom. "To zaszczyt być jednym z Was"

Z okazji święta Wojska Polskiego dziękuję wam i życzę, aby każdy dzień był powodem do dumy ze służby w WOT - napisał na Twitterze dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dywizji Maciej Klisz, z okazji Święta Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze armia służby i bezpieczeństwo Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego 2023 wojsko Terytorialsi

"Wykrywanie krwotoków, amputacja kończyn". Terytorialsi ćwiczyli procedury medyczne z Amerykanami

Przewrócona cysterna i wiele poszkodowanych osób - to scenariusz ćwiczenia opracowany przez amerykańskich żołnierzy specjalizujących się w obszarze medycyny pola walki stacjonujących w Skwierzynie (Lubskie). Do wspólnego ćwiczenia medycznych procedur zaprosili oni terytorialsów z 151. batalionu lekkiej piechoty.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko POLSKA USA służby i bezpieczeństwo Terytorialsi ćwiczenia wojskowe

Wakacyjne szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Letnia przygoda w mundurze

Ruszył projekt "Wakacje z WOT", czyli wakacyjne szkolenia wojskowe prowadzone przez Wojska Obrony Terytorialnej. W koszarach stawiły się tłumy rekrutów, którzy chcą przeżyć swoją wakacyjną przygodę, ale zajęcia mogą być także początkiem zawodowej służby w wojsku.
Zobacz więcej na temat:  WOT Wojska Obrony Terytorialnej szkolenia szkolenie wojsko Izabela Kostyszyn Wojsko Polskie Terytorialsi Wakacje z WOT

Duże zainteresowanie naborem do WOT. Podkarpacka Brygada rośnie w siłę

Kolejnych ochotników do służby przyjęła w swoje szeregi 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. To największa jednostka WOT, ale wciąż ma ona otwarte drzwi dla ochotników. - Ponad setka nowych osób. (...) To dopiero początek drogi nabycia tego podstawowego rzemiosła wojskowego - mówi ppor. Magdalena Mac, rzecznik dowódcy brygady.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia bezpieczeństwo Terytorialsi

Wielkopolscy terytorialsi uporządkowali groby poległych za ojczyznę. "Wyraz wdzięczności wobec żołnierzy i kombatantów"

Dziennik regionalny "Głos Wielkopolski" poinformował, że żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej porządkowali groby poległych za ojczyznę oraz zasłużonych obywateli w Wielkopolsce. Wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej oznaczyli też specjalnymi tabliczkami z IPN miejsca spoczynku wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Terytorialsi Wielkopolska regiony społeczeństwo

Nowi żołnierze w szeregach WOT. Szef MON: bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy

- Dzisiejsza uroczysta przysięga jest dla was, wstępujących w szeregi WOT początkiem nowego etapu; wypowiadając słowa jej roty bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy i jej mieszkańców - zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi

Szkolenia wojskowe - jakie mamy do nich teraz podejście?

"Do wojska idzie się jako chłopiec, a wraca jako mężczyzna" - znane powiedzenie, które odnosi się służby wojskowej, przez lata budziło różne emocje. Zniesienie obowiązkowej służby wojskowej wielu mężczyzn przyjęło z ulgą. Jednak w obliczu konfliktu na Ukrainie zainteresowanie obronnością rośnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Józef Niewiarowski wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi Kuba Witkowski

WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?

– Jesteśmy pierwszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczoną ściśle do ochrony terenu zurbanizowanego. Nasze zadane to ochrona ludności w granicach Warszawy – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, przywołując przykład 112. Brygady Terytorialnej Wojsk Ukrainy, które odparły atak na Kijów. – Ich wzorem my będziemy realizowali obronę ludności naszej stolicy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojsko Polskie Terytorialsi WOT Wojska Obrony Terytorialnej Wojciech Reszczyński

Ruszają "wakacje z WOT". Pół tysiąca ochotników odbędzie szkolenie wojskowe

W sobotę rozpocznie się kolejna edycja programu Wojsk Obrony Terytorialnej pod nazwą "Wakacje z WOT". Program skierowany jest do młodych osób. Ok. 500 ochotników na terenie pięciu województw weźmie udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, które umożliwi wejście na wojskową ścieżkę rozwoju zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej Terytorialsi