Redakcja Polska

Białoruskie media miezależne: trzech Białorusinów wśród zlikwidowanej w Polsce rosyjskiej sieci szpiegowskiej

16.03.2023 13:08
Niezależne media białoruskie informują o likwidacji rosyjskiej sieci szpiegowskiej w Polsce. Powołują się na publikacje w mediach polskich. Dziś rano wczorajsze wieczorne informacje o likwidacji siatki potwierdził w Polskim Radiu wicepremier Mariusz Błaszczak.
Zatrzymani cudzoziemcy prowadzili działania dywersyjne na Podkarpaciu
Zatrzymani cudzoziemcy prowadzili działania dywersyjne na Podkarpaciugov.pl

Białoruski opozycyjny portal Nasza Niwa opublikował personalia zatrzymanych Białorusinów. Są to 52-letni Mikałaj Maskalenka, 29-letni Uładzisłau Pasmiciuch i 19-letnia Maria Miadzwiedziewa. Media opublikowały zdjęcie Marii Miadzwiedziewej. Polskie służby nie informują o narodowości zatrzymanych.

Od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku służby specjalne Białorusi działają pod kontrolą FSB Federacji Rosyjskiej i często dają się sterować władzom w Moskwie. Każdego roku absolwenci szkół wyższych FSB Rosji i KGB białoruskiego składają przysięgę w muzeum Feliksa Dzierżyńskiego, znajdującym się w majątku Dzierżyńskich w obwodzie mińskim na Białorusi.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś szpiegostwo

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Wietnamie. Celem zwiększenie współpracy gospodarczej

16.03.2023 09:23
Dwustronna współpraca jest głównym tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Wietnamu. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jest od wtorku w Hanoi. To część jego podróży do Azji.

Ukraińcy zamówili kolejną partę karabinków Grot. "To nie będzie śladowe zamówienie"

16.03.2023 09:41
Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – poinformował w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Polskie służby rozbiły rosyjską siatkę szpiegowską. Jej celem była infrastruktura krytyczna

16.03.2023 11:06
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zatrzymani podejrzewani są o prowadzenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce oraz przygotowywanie aktów dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. To cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu z nich zostało aresztowanych. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.