Redakcja Polska

Powódź stulecia we Włoszech. Polscy strażacy są gotowi do pomocy. "Czekamy na sygnał ze strony włoskiej"

21.05.2023 11:41
- Polscy strażacy są gotowi do pomocy Włochom przy powodziach, potrzebują do 12 godzin po akceptacji strony włoskiej, by przygotować się do wyjazdu - przekazał Polskiemu Radiu rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski. Niewykluczone, że taka decyzja zapadnie już dziś.
Polscy strażacy są gotowi do pomocy Włochom przy powodziach
Polscy strażacy są gotowi do pomocy Włochom przy powodziachPAP/EPA/EMANUELE VALERI

Karol Kierzkowski zaznaczył, że sprzęt, w tym pompy o dużej wydajności, jest już gotowy. Misja ratunkowa 44 strażaków mogłaby potrwać ok. 20 dni. Rzecznik poinformował, że Włosi zwrócili się o międzynarodową pomoc w postaci modułów pomp o dużej wydajności.

- We Włoszech, na północy, jest trudna sytuacja, są osuwiska ziemi, są też podtopienia, więc tam sytuacja jest na tyle trudna, że rząd włoski zdecydował się na wystosowanie do Unii Europejskiej - za pomocą mechanizmu wspólnotowego - na takie wsparcie ze strony państw - wyjaśnił.

Podkreślił też, że Polacy odpowiedzieli pozytywnie i czekają tylko na ruch strony włoskiej. Dodał, że polskie MSWiA wydało już zgodę na ewentualny udział strażaków w misji ratunkowej. - Jeżeli tylko otrzymamy taki sygnał ze strony włoskiej, to Polacy będą się mobilizować i w przeciągu około 12 godzin będziemy w stanie już być gotowi do wyjazdu - zapewnił Karol Kierzkowski. Możliwości modułu pozwalają na misję ratunkową do około 20 dni.

Kilkanaście ofiar śmiertelnych

Kierzkowski mówił też o składzie modułu, który jest gotowy do misji ratunkowej we Włoszech. To 44 strażaków, 19 pojazdów, w tym pompy o dużej wydajności. - Co najmniej jedna, ale może być tak, że będą to dwie pompy, takie bardzo duże, o wydajności 40 tysięcy litrów każda, plus pięć pomp o wydajności 10 tysięcy litrów i 10 trochę mniejszych o wydajności tysiąc litrów na minutę - poinformował.

We włoskim regionie Emilia-Romagna nadal obowiązuje czerwony alarm w związku z katastrofalną powodzią, która spowodowała kilkanaście ofiar śmiertelnych. Z zagrożonych terenów ewakuowano prawie 40 tysięcy osób. Osiem tysięcy rozlokowano w hotelach, salach gimnastycznych, halach sportowych i szkołach.

Posłuchaj
00:24 12366984_3.mp3 Rzecznik PSP o ofercie pomocy polskich strażaków przy powodziach we Włoszech (IAR)

Premier Meloni opuściła szczyt G7

Straty są szacowane na miliardy euro, powodzią jest dotkniętych sto gmin. Dziś na tereny dotknięte żywiołem ma przyjechać premier Georgia Meloni, która skróciła swój pobyt na szczycie G7 w Hiroszimie.

W regionie Emilia-Romagna w ciągu 36 godzin spadła norma deszczu z sześciu miesięcy. Jak się ocenia, to najbardziej niszczycielska powódź we Włoszech w tym stuleciu.


IAR/PR24/dad

Szkolenia Ukraińców na F-16. Zełenski: kiedy pojawią sie na naszym niebie, to będzie historyczny moment

21.05.2023 10:31
Pojawienie się na ukraińskim niebie amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 będzie historyczną chwilą dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na sesji szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

Polskie MSZ reaguje na represje na Białorusi. Wzywa Mińsk do uwolnienia więźniów politycznych

21.05.2023 11:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta, oraz do zaprzestania dalszych represji.