Redakcja Polska

GDDKiA zmienia na tablicach drogowych nazwę Kaliningrad na Królewiec

31.05.2023 13:09
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła wymianę tablic drogowych z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do Królewca. W kwietniu przemianowanie zaleciła Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej.
Drogowcy zmieniają tablice z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do Królewca
Drogowcy zmieniają tablice z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do KrólewcaFot.: Twitter/GDDKiA

W graniczącym z obwodem królewieckim województwie warmińsko-mazurskim przy drogach krajowych 51, 54, 57 i drogach ekspresowych S16 i S51 zamontowanych jest 26 tablic z nazwą Kaliningrad. Na początek wymieniane są te przy drodze krajowej nr 51 w Dywitach i Dobrym Mieście oraz przy drodze krajowej nr 57 w Wozławkach i Lutrach. Kolejne znaki zostaną wymienione do połowy czerwca.

Decyzję w sprawie przemianowania Kaliningradu na Królewiec Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej podjęła 12 kwietnia, a ogłosiła ją 9 maja. Wezwała też, by analogicznie dla obwodu kaliningradzkiego stosować nazwę obwód królewiecki. W komunikacie komisji wskazano, że rosyjska nazwa Kalinigrad jest "sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem".

Komisja oceniła także, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem Michaiła Kalinina - zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji „o masowym wymordowaniu Polaków w Katyniu "ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter".


IAR/dad


Rosja finansowała "proekologiczne" grupy prowadzące lobbujące wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach UE

31.05.2023 09:38
Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.

"Jest bardzo potrzebna, wzmacnia polską demokrację". Rzecznik PiS o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

31.05.2023 10:00
- To ustawa "lex antyPutin", dlaczego w TVN i PO to się skojarzyło z Tuskiem, proszę mnie nie pytać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek, rzecznik PiS.

Kolejne drony spadają na Rosję. Ogromny pożar rafinerii na południu kraju

31.05.2023 11:15
Atak drona spowodował pożar w rafinerii ropy naftowej w Kraju Krasnodarskim. Władze regionu poinformowały, że sytuacja została opanowana - informują brytyjskie media.