Redakcja Polska

POLSA: do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca

08.06.2023 09:53
Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że do końca dekady może rozpocząć pierwszą polską misję orbitalną wokół Księżyca. Chodzi o pojazd, który z orbity księżycowej poszukiwałby na Srebrnym Globie pewnych minerałów - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Elena11

POLSA stara się o uruchomienie jeszcze w tym roku zarezerwowanych przez MRiT środków, które pozwolą zacząć prace przygotowawcze dla polskiej misji orbitalnej wokół Księżyca. - Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami, instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mógłby być właśnie orbiter, który za pomocą wiązek podczerwieni skanował powierzchnię w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza takich, z których dałoby się uzyskiwać wodę, wodór, tlen, czyli to, co najbardziej potrzebne do zakładania baz - podkreślił prof. Wrochna.

Jak zastrzegł, cały czas aktualny jest program polskiego łazika księżycowego, ale orbiter można skonstruować w miarę szybko, aparatura pomiarowa jest już testowana na Ziemi i na pewno przed końcem dekady taki pojazd mógłby się znaleźć na orbicie Księżyca.

- Oczywiście do dostarczenia go tam potrzebni są nam Amerykanie i to był jeden z tematów niedawnych rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem w czasie jego wizyty w Polsce. Nelson mógł na własne oczy zobaczyć jak rozwija się polski sektor kosmiczny, a współpraca z amerykańską agencją jest coraz bardziej obiecująca - zaznaczył szef POLSA.

W 2021 r. POLSA podpisała deklarację Artemis Accords, która otworzyła drogę do udziału w programie Artemis, czyli załogowych lotów na Księżyc. - Cały czas uczestniczymy w dyskusjach o celach i szczegółach technicznych przyszłych misji na Księżyc, ale i na Marsa - podkreślił prof. Wrochna.

W ciągu najbliższych miesięcy NASA ogłosi konkurs na instrumenty naukowe, które załogowe misje Artemis zabiorą na Księżyc. - Planujemy w tym konkursie wziąć udział, integrując działania polskiego przemysłu i jednostek naukowych, aby jakieś urządzenie skonstruować i dostarczyć na Srebrny Glob - zaznaczył szef POLSA. W jego ocenie, czasu jest niewiele, na planowaną na koniec 2025 r. misję Artemis 3 pewnie już nie zdążymy, ale na Artemis 4, która ma ruszyć w 2028 r. - jak najbardziej.

Konkurs ma charakter otwarty, NASA nie precyzuje rodzaju aparatury. - Na pewno musiałoby to być coś, co przyniesie wartość dodaną. Takie podejście ma na celu zachęcenie naukowców z całego świata, żeby sami wymyślili coś nowatorskiego. Mam nadzieję, że Polsce takie pomysły się pojawią - ocenił prezes Agencji. Polski sektor kosmiczny zaczynał właśnie od projektowania i budowy aparatury badawczej, więc potencjał mamy - zaznaczył.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: księżyc badania kosmos

Pokaz sreber z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej w polskich muzeach

07.06.2023 17:00
Srebra prezentowane są w 16 muzeach i instytucjach polityki pamięci w całym kraju od 6 czerwca; projekt zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie.

100 lat temu urodził się Papcio Chmiel, autor komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku

07.06.2023 16:31
Urodzony 7 czerwca 1923 roku Henryk Jerzy Chmielewski był grafikiem, rysownikiem i publicystą, a także żołnierzem AK i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Polska przekaże Ukrainie pomoc po katastrofie na Dnieprze. To m.in. cysterny i pompy

07.06.2023 17:05
Polski rząd przekaże Ukrainie pomoc rzeczową w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności po katastrofie na Dnieprze. Poniżej Nowej Kachowki Rosjanie wysadzili zaporę w hydroelektrowni, co spowodowało uwolnienie ogromnych mas wody. Ukraińskie władze mówią o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.