Redakcja Polska

Stowarzyszenie Memoriał: niezależna dziennikarka i adwokat ciężko pobici w Czeczenii

04.07.2023 10:18
Przedstawicielka mediów i prawnik przybyli do Groznego, gdzie mieli uczestniczyć w procesie Musajewej, porwanej w 2022 roku z mieszkania w Niżnym Nowogrodzie, a następnie wywiezionej do Czeczenii
Kremlowski reżim represjonuje działaczy stowarzyszenia Memoriał
Kremlowski reżim represjonuje działaczy stowarzyszenia MemoriałDmitriy Drozd / Shutterstock.com

Dziennikarska opozycyjnego rosyjskiego portalu Nowaja Gazieta. Jewropa Jelena Miłaszyna i adwokat Aleksandr Niemow, reprezentujący interesy uprowadzonej przez czeczeński reżim Zaremy Musajewej, zostali we wtorek rano ciężko pobici w Czeczenii - poinformowało niezależne i uznawane przez Kreml za nielegalne Stowarzyszenie Memoriał.

Przedstawicielka mediów i prawnik przybyli do Groznego, gdzie mieli uczestniczyć w procesie Musajewej, porwanej w 2022 roku z mieszkania w Niżnym Nowogrodzie, a następnie wywiezionej do Czeczenii.

Miłaszyna i Niemow zostali napadnięci w drodze z lotniska. Kopano ich po całym ciele, w tym po twarzy, przystawiano pistolet do głów i grożono zabójstwem. Kobiecie ogolono głowę i połamano palce, a także oblano ją zieloną farbą. Miłaszyna straciła przytomność, ma liczne siniaki. Niemow otrzymał cios nożem. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, lecz adwokat z trudem porusza się i mówi - powiadomiły Memoriał i Nowaja Gazieta

"Ostrzegano was. Wyjeżdżajcie stąd i niczego nie opisujcie" - mieli usłyszeć poszkodowani od nieznanych sprawców, którzy na nich napadli. Napastnicy zniszczyli sprzęt dziennikarski oraz dokumenty Miłaszynej i Niemowa. 

Musajewa została uprowadzona przez funkcjonariuszy czeczeńskich struktur siłowych w styczniu 2022 roku. Jak informowała Nowaja Gazeta. Jewropa, Musajewa i jej mąż Sajdy Jangułbajew są rodzicami Ibragima Jangułbajewa - blogera prowadzącego znany kanał Adat na Telegramie, regularnie informujący o naruszeniach praw człowieka w Czeczenii. W grudniu 2021 roku podporządkowany lokalnym władzom sąd w Groznym uznał to medium za "ekstremistyczne".

We wtorek rano Adat opublikował zdjęcie poszkodowanej Musajewej, przebywającej obecnie w szpitalu.  

Od 2007 roku Czeczenią rządzi Ramzan Kadyrow - namiestnik z nadania Kremla. Przywódca północnokaukaskiej republiki cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Kadyrow bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, ale też m.in. niezależnymi dziennikarzami i przedstawicielami mniejszości seksualnych.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Memoriał Rosja Czeczenia

"Putin boi się porażki". Szef niezależnego rosyjskiego portalu apeluje do rodaków

26.01.2023 10:00
Szef rosyjskiego portalu niezależnego Mediazona apeluje do Rosjan, aby nie poddawali się kremlowskiej propagandzie. Siergiej Smirnow wyjaśnia, że po upadku reżimu Władimira Putina Rosja nie przestanie istnieć, ale będzie miała szansę na demokratyczne przemiany.

Rosyjski reżim wszczął postępowanie karne wobec Stowarzyszenia Memoriał

05.03.2023 15:47
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca niezależnym historykom i obrońcom praw człowieka rehabilitację nazizmu.

Memoriał na celowniku Kremla. Rewizje i postępowanie ws. "rehabilitacji nazizmu"

21.03.2023 10:11
W mieszkaniach pracowników Stowarzyszenia Memoriał doszło do przeszukań. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do przewodniczącego stowarzyszenia Jana Raczyńskiego i jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa. Memoriał to zlikwidowana przez rosyjskie władze organizacja uhonorowana w 2022 roku Pokojową Nagrodą Nobla.

W Rosji zniszczono pomnik upamiętniający deportowanych Polaków i Litwinów

22.04.2023 20:04
- Pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów, ofiary sowieckiej deportacji do Galaszoru w Kraju Permskim w Rosji, został zniszczony - powiadomiło w sobotę Stowarzyszenie Memoriał, niezależna rosyjska organizacja pozarządowa dokumentująca stalinowskie zbrodnie.

W Rosji eksplodował samochód, którym jechał prokremlowski pisarz Zachar Prilepin

06.05.2023 14:00
Założyciel nacjonalistycznych bojówek i wiceprzewodniczący parlamentarnej partii „Sprawiedliwa Rosja - Za prawdę” został ranny. Według różnych źródeł, w wyniku wybuchu zginął jego kierowca.