Redakcja Polska

W Rosji zniszczono pomnik upamiętniający deportowanych Polaków i Litwinów

22.04.2023 20:04
- Pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów, ofiary sowieckiej deportacji do Galaszoru w Kraju Permskim w Rosji, został zniszczony - powiadomiło w sobotę Stowarzyszenie Memoriał, niezależna rosyjska organizacja pozarządowa dokumentująca stalinowskie zbrodnie.
Pomnik zesłańców w Galaszorze
Pomnik zesłańców w GalaszorzeTelegram/Memoriał

Informację o zrównaniu pomnika z ziemią przekazał lokalny aktywista Stowarzyszenia Memoriał.

"Właśnie otrzymałem informację o likwidacji pomnika polskich i litewskich zesłańców, którzy zginęli w osadzie Galaszor na północy Kraju Permskiego. Sprzęt (budowlany) jechał bezdrożami, omijając miejscowości, by mieszkańcy, którzy opiekują się cmentarzem, nie podnieśli alarmu" – relacjonował Kamienskich, cytowany przez Memoriał.

Jak dodał, pomnik powstał w 2016 roku na cmentarzu byłej osady zesłańców Galaszor, która funkcjonowała w latach 1939-70.

Memoriał, organizacja zdelegalizowana przez rosyjskie władze, podał na swojej stronie internetowej, że do Galaszoru w 1945 roku i w kolejnych latach wywieziono około 60 litewskich i polskich rodzin z terytorium Litwy.

Sprzęt jechał bezdrożami

"Mieszkali w barakach zbudowanych z wycinanego lasu. W 1957 roku wielu Litwinów zdołało wyjechać na Litwę, a Polacy – do Polski" – poinformował Memoriał. W Galaszorze pochowano blisko 100 osób deportowanych z Litwy. Do 1970 roku osada całkowicie opustoszała.

Pomnik został ufundowany przez litewską organizację upamiętniającą ofiary represji. Pieniądze pochodziły m.in. ze społecznej zbiórki.

Na pomniku widniały napisy: "Tutaj pochowano Litwinów i Polaków, ofiary represji politycznych 1945 roku" oraz "Pamiętamy o was, kochamy was, tęsknimy. Rodacy". Na dwóch metalowych płytach wypisane były nazwiska ofiar represji.


PAP/dad

Łotwa wesprze walczącą Ukrainę. Przekaże cały swój zapas pocisków Stinger

22.04.2023 12:12
Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane systemy obrony przeciwlotniczej Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. Polityk uczestniczyła w obradach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein. Ryga zamierza też przeszkolić więcej żołnierzy ukraińskiej armii niż w zeszłym roku.

Rosja: rośnie obawa przed kolejną falą mobilizacji. Powołania nawet w studenckich akademikach

22.04.2023 14:21
Radio Swoboda poinformowało, że w Moskwie wojskowe komendy uzupełnień rozpoczęły obławę na studentów. Wezwania do wojska doręczane są m.in. w akademikach. W społeczeństwie rosyjskim rośnie obawa przed kolejną falą mobilizacji na wojnę na Ukrainie.

Uchwała rządu ws. reparacji w Monitorze Polskim. "Kwestia nie została w żaden sposób zamknięta"

22.04.2023 15:03
"Ani w czasie PRL, ani po odzyskaniu suwerenności w 1989 r., kwestia reparacji, odszkodowań, zadośćuczynienia oraz innych form naprawienia szkód wyrządzonych Polsce i Polakom w trakcie II wojny światowej, nie została w żaden sposób zamknięta", głosi uchwała Rady Ministrów opublikowana w Monitorze Polskim.