Redakcja Polska

Rocznica wydarzeń z 11 września 2001 roku. Biden: zamachy nie złamały ducha Ameryki

11.09.2023 12:14
Amerykanie oddają dziś hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W Nowym Jorku, Waszyngtonie i w samolocie, który spadł w Pensylwanii zginęło wtedy 2977 osób.
Audio
  • Wspomnienie zamachów z 11 września [posłuchaj]
  • Rocznica ataków na WTC - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Joe Biden: razem możemy nadal pokazywać, że prawa i wolności, które terroryści próbowali zniszczyć 11 września 2001 r., pozostają niezachwiane
Joe Biden: razem możemy nadal pokazywać, że prawa i wolności, które terroryści próbowali zniszczyć 11 września 2001 r., pozostają niezachwianePAP/EPA PHOTO AFPI/SETH MCCALLISTER/EH/DEC/mda

Prezydent USA Joe Biden oddał hołd ofiarom zamach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Przypadającą dziś 22. rocznicę ataków amerykański przywódca ogłosił Dniem Patriotów i Narodowym Dniem Służby i Pamięci. W rocznicowej proklamacji Biden podkreślił, że zamachy nie złamały ducha Ameryki. 

Joe Biden napisał, że Ameryka wspomina dziś zarówno ofiary ataków z 11 września jak i zwykłych Amerykanów, którzy pośród terroru, dymu i płomieni wykazali się niezwykłą odwagą i bezinteresownością. „Ich wspólna odwaga pomogła udowodnić naszemu narodowi i światu, że charakter naszego narodu nigdy nie zostanie złamany” - stwierdził Joe Biden wskazując na poświecenie policjantów, strażaków, członków służb ratowniczych i cywilów, którzy ryzykując i tracąc własne życie ratowali innych. 

Prezydent USA oddał tez hołd amerykańskim żołnierzom, którzy służyli na różnych frontach wojny z terroryzmem. „Razem możemy nadal pokazywać, że prawa i wolności, które terroryści próbowali zniszczyć 11 września 2001 r., pozostają niezachwiane - wzmocnione przez pokolenia Amerykanów, którzy zaryzykowali wszystkim, aby bronić naszą demokrację” - napisał Biden i wezwał rodaków by uczcili pamięć ofiar zamachów pomagając innym. Prezydent USA polecił, by flagi na wszystkich budynkach federalnych zostały dziś opuszczone do połowy masztów.

IAR/ks

Trwa akcja ratownicza po piątkowym trzęsieniu ziemi w Maroku

11.09.2023 09:00
Do 2122 wzrosła w niedzielę liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku; rannych zostało 2421 osób – poinformowała marokańska telewizja

Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Kijowie: Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie w drodze do UE

11.09.2023 11:39
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena podróżowała specjalnym pociągiem z Polski. Po przyjeździe szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w drodze do Unii Europejskiej.

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

11.09.2023 12:18
Zawarta w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne.