Redakcja Polska

Rosja próbuje ukryć informacje o złej sytuacji na froncie

13.11.2023 13:32
Moskwa próbuje ukryć informacje o złej sytuacji rosyjskiej armii w rejonie rzeki Dniepr. Najpierw w największych kremlowskich agencjach prasowych pojawiła się informacja o wycofaniu się z tego obszaru, a kilka minut później została wycofana.
Rosja próbuje ukryć informacje o złej sytuacji na froncie
Rosja próbuje ukryć informacje o złej sytuacji na froncieDmitriy Kandinskiy / Shutterstock

Niezależni analitycy wojskowi przypominają, że Ukraińcom udało się przerzucić oddziały desantowe na lewy brzeg Dniepru i utworzyć tam punkty wypadowe.


Posłuchaj
00:37 12656779_1.mp3 Rosja próbuje ukryć informacje o złej sytuacji na froncie. Relacjonuje Maciej Jastrzębski (IAR)

 

Rosyjskie agencje rządowe TASS i Ria Novosti napisały, powołując się na reżimowe ministerstwo obrony, że Moskwa przerzuca swoich żołnierzy na bardziej dogodne pozycje, na wschód od Dniepru.

Analitycy wojskowi zwracają uwagę, że tego typu sformułowania oznaczają odwrót. - Tak było w ubiegłym roku, gdy zarządzono odwrót w okolicach Charkowa i Chersonia - przypomina Radio Svoboda.

W ocenie niezależnych analityków wojskowych, sytuacja armii rosyjskiej w rejonie Dniepru jest na tyle zła, że w resorcie obrony przygotowano się na odwrót. - Komunikat w tej sprawie został napisany, ale z jakiegoś powodu na razie wstrzymano jego ogłoszenie - konstatują analitycy.

Atak na Awdijiwkę

Tymczasem trwa rosyjska operacja mająca na celu otoczenie miasta Awdijiwka w Donbasie. Ukraińskie wojsko odpiera szturmy Rosjan. Walki toczą się także na kilku innych odcinkach frontu. Ukraińcy aktywni są m.in. na południu kraju.

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatniej doby Rosjanie niemal 70 razy szturmowali ukraińskie pozycje, z czego 17 razy w kierunku Awdijiwki. Rosyjska armia już od ponad miesiąca prowadzi ofensywę mającą na celu okrążenie miasta. W ostatnich dniach zintensyfikowała szturmy na północnej flance Awdijiwki.

Posłuchaj
00:53 12656467_1 (1).mp3 Ukraina: Rosjanie atakują Awdijiwkę, będą tam chcieli zdobyć zakłady koksochemiczne. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

 


IAR/PR24/dad

Rosyjska propaganda w Polsce. Stanisław Żaryn wyjaśnia mechanizmy systemu kłamstwa

13.11.2023 11:38
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn tłumaczy, jak Rosjanie wpływają na opinię publiczną w Polsce i co chcą osiągnąć.  

Rządzący Węgrami prorosyjski Fidesz przeciwny negocjacjom akcesyjnym z Ukrainą

13.11.2023 12:28
Po kilku rządowych, węgierskich politykach - w tym premierze - przeciwko negocjacjom akcesyjnym z Unii Europejskiej wypowiedziała się partia rządząca. Fidesz uważa, że otwarcie negocjacji byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.