Polskie Radio
Section05
Dniepr

Ukraińska armia: utrzymujemy przyczółek w Krynkach

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że rosyjskie siły zbrojne zapewniły sobie pełną kontrolę nad wsią Krynki w obwodzie chersońskim, na wschodnim brzegu Dniepru. Informacje zdementowała ukraińska armia. Utrzymujemy pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - zapewniły we wtorek ukraińskie Siły Obrony Południa, zaprzeczając rosyjskim doniesieniom o wyparciu wojsk ukraińskich z ich przyczółku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Dniepr wojna 2024 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja Chersoń

"Chyba Bóg usłyszał mój krzyk". Reportaż "Uratowali nas ukraińscy partyzanci" [POSŁUCHAJ]

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego o powodzianach z okupowanej przez rosyjskiego agresora lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Bohaterka reportażu, Larysa, nie chce podawać swojego nazwiska. Boi się, że okupanci będą mścić się na jej krewnych i sąsiadach.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski reportaż reportaż w Jedynce Ukraina wojna na Ukrainie Dniepr pr poleca

Pomoc dla mieszkańców zalanych terenów. Polscy strażacy wsparli Ukrainę niezbędnym sprzętem

Sprzęt, który przekazała Ukrainie polska Państwowa Straż Pożarna, dostarcza wodę pitną na tereny zalane po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze i służy do gaszenia pożarów wywołanych przez rosyjskie ataki - powiedział Ołeksandr Chorunży, rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dniepr POLSKA pomoc pożar straż pożarna strażak

Katastrofa humanitarna po wysadzeniu tamy na Dnieprze. "W ruinach domów znajdują się ciała cywilów"

We wtorek lojalne wobec Kijowa władze miasta zaalarmowały, że w "okupowanej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zalanej w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna". - W ruinach domów znajdują się ciała cywilów, a mieszkańcy przygotowują posiłki na ogniskach - wskazano.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dniepr Rosja Ukraina ŚWIAT Europa

"NYT": zapora w Nowej Kachowce miała słaby punkt, to tam Rosjanie umieścili ładunek wybuchowy

Zapora wodna w Nowej Kachowce została zaprojektowana tak, aby wytrzymać niemal każdy możliwy atak z zewnątrz. Dowody wskazują, że Rosja wysadziła ją od wewnątrz - napisał "New York Times" powołując się na przeprowadzone przez siebie śledztwo. Dziennik wskazuje, że tama miała w środku "piętę achillesa".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Dniepr Rosja wojna na Ukrainie infografika

Powódź na Ukrainie. Kard. Krajewski przygotował transport pomocy humanitarnej

Papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski uczestniczył w Rzymie w przygotowaniach do transportu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Chersonia na Ukrainie, zalanego w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Miejscem zbiórki i załadunku darów jest grekokatolicka bazylika Świętej Zofii w Wiecznym Mieście.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wiara chrześcijaństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr pomoc Chersoń

Powódź na Ukrainie. Ambasador Cichocki: pomoc z Polski uwzględnia wszystkie bieżące potrzeby

- Tutaj codziennie jest inna sytuacja. Tam, gdzie woda opada, ukazuje się kolejne morze potrzeb - powiedział ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki podczas wizyty w częściowo zalanym Chersoniu. Dodał, że Polska pomoc związana z powodzią uwzględnia wszystkie potrzeby na bieżąco.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Dniepr Chersoń Bartosz Cichocki powódź serwis wschodni ŚWIAT Europa Rosja

NASZ NEWS Projekt rezolucji PE ws. wysadzenia tamy na Dnieprze. "To akt terroryzmu i zbrodnia wojenna"

Rezolucja potępiająca rosyjską agresję na Ukrainę była planowana jeszcze przed wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce przez Rosjan. Po zniszczeniu zapory zdecydowano, że kilka paragrafów będzie właśnie temu poświęconych - o szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Dniepr Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka