Redakcja Polska

Atak hybrydowy na fińską granicę. Polscy strażnicy graniczni pojadą do Finlandii

29.11.2023 16:19
Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej - z placówek Warmińsko-Mazurskiej oraz Bieszczadzkiej rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej w ramach operacji Frontexu. W przyszłym tygodniu planowany jest wyjazd kolejnych dwóch funkcjonariuszy SG, tym razem w ramach misji doradczej.
Imigranci na fińsko-rosyjskiej granicy
Imigranci na fińsko-rosyjskiej granicyPAP/EPA/TOMI HANNINEN

"Na prośbę fińskich służb funkcjonariusze SG przedstawią system ochrony granicy polsko-białoruskiej, zarówno w kwestii rozwiązań technicznych, jak bariera, taktycznych, jak też regulacji prawnych np. pod kątem współpracy SG z innymi służbami czy wojskiem w bezpośredniej ochronie granicy" - wyjaśniła Straż Graniczna.

Podczas spotkania komendanta głównego SG generała dywizji SG Tomasza Pragi oraz szefa fińskiej Straży Granicznej generała broni Pasi Kostamovaara strona fińska zwróciła się z prośbą o możliwość przyjazdu fińskich ekspertów, którzy chcieliby w praktyce poznać rozwiązania na granicy polsko-białoruskiej.

Od kilku tygodni Finlandia mierzy się z operacją hybrydową ze strony Rosji. Tak, jak w przypadku granicy polsko-białoruskiej, do destabilizacji pogranicza fińsko-rosyjskiego wykorzystywani są migranci. Jutro Finlandia całkowicie zamknie granicę z Rosji. Decyzja wstępnie będzie obowiązywała do 13 grudnia, z możliwością przedłużenia.


IAR/dad

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego

28.11.2023 15:58
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Do zamknięcia granicy dojdzie w nocy ze środy na czwartek. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. 

Szwecja wzmacnia ochronę infrastruktury krytycznej na Bałtyku. "To sygnał dla Rosji"

29.11.2023 09:43
Minister obrony Szwecji Pal Jonson poinformował we wtorek o wzmocnieniu ochrony krytycznej infrastruktury na Bałtyku. - To sygnał dla Rosji - podkreślił.