Redakcja Polska

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego

28.11.2023 15:58
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją dla ruchu osobowego - poinformowała minister spraw wewnętrznych tego kraju Mari Rantanen. Do zamknięcia granicy dojdzie w nocy ze środy na czwartek. Taki stan ma się utrzymać co najmniej do 13 grudnia ze względu na masową falę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę od wschodu. 
Kontener z porzuconymi na fińsko-rosyjskiej granicy rowerami
Kontener z porzuconymi na fińsko-rosyjskiej granicy roweramiPAP/EPA/TOMI HANNINEN

Do tej pory Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Federacją Rosyjską. Otwarte było jedno najbardziej wysunięte na północ przejście graniczne i tak pozostanie jeszcze do jutrzejszej nocy. Dozwolony będzie jedynie ruch towarowy.

W listopadzie przez granicę z Finlandią przeszło z Rosji około 900 osób z takich krajów jak Kenia, Maroko, Somalia, Syria i Jemen.

Minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen powiedziała podczas konferencji prasowej, że napływ migrantów przez wschodnią granice Finlandii jest wynikiem rosyjskiej operacji, która nosi znamiona przemytu ludzi. Dodała, że kolejni migranci pojawiają się przy granicy po stronie rosyjskiej.

Z kolei premier Finlandii Petteri Orpo zapewniał, że jego kraj nie ugnie się pod naciskami Rosji.


IAR/dad

Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal po wizycie w Kijowie: nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie

28.11.2023 13:45
Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.

Otruto żonę szefa ukraińskiego wywiadu. Wszczęto śledztwo

28.11.2023 15:15
Według informacji ukraińskich mediów, otruto żonę szefa ukraińskiego wywiadu, Kyryła Budanowa. Sprawcy mieli użyć do tego celu metali ciężkich. Marianna Budanowa jest w szpitalu.